English

 

Powszechnie znanym zjawiskiem, z którym muszą borykać się cudzoziemcy w Polsce, jest przewlekłość postępowań administracyjnych. Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach (i nie tylko) wprowadza szereg rozwiązań mających na celu ułatwienie i przyspieszenie postępowań administracyjnych z zakresu legalizacji pracy i pobytu np. możliwość rozpatrzenia wniosków złożonych przed 1 stycznia 2021 r. w szczególnym, uproszczonym trybie. Rozwiązania te uzupełnia możliwość priorytetowego rozpatrywania wniosków  o zezwolenie na pracę oraz zezwolenie na pobyt czasowy i pracę cudzoziemców zatrudnionych przez podmioty o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. 

 

Dobór podmiotów o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki

Listę podmiotów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki miałby sporządzić Minister do spraw. gospodarki. O umieszczeniu przedsiębiorstwa na liście mają decydować dwie przesłanki: 

  • potrzeby gospodarki narodowej 
  • przedmiot działalności przedsiębiorstwa. 

 

Pierwszeństwo w rozpatrywaniu spraw

Lista ma mieć zastosowanie zarówno do postępowań dotyczących zezwoleń na pracę, jak i postępowań o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w związku z wykonywaniem pracy. Właściwy wojewoda rozpatrywałby wnioski w związku z pracą w podmiocie o strategicznym znaczeniu z “uwzględnieniem pierwszeństwa”. Niestety nie określono tego terminu w sposób bardziej szczegółowy. Nowelizacja zakłada, że co do zasady wnioski o zezwolenia na pobyt czasowy będą rozpatrywane w ciągu 60 dni, a już ten okres wydaje się być niemalże ekspresowy w porównaniu do aktualnych terminów w niektórych urzędach wojewódzkich (nawet 12 miesięcy). Jeżeli ścieżka z uwzględnieniem pierwszeństwa dla podmiotów o znaczeniu strategicznym miałaby być jeszcze szybsza, to byłoby naprawdę rewolucyjne rozwiązanie. 

 

Kiedy będzie można skorzystać z tego przepisu?

Propozycję należy uznać za obiecującą, gdyż wychodzi naprzeciw postulatom przedsiębiorców, którzy w obliczu przeciążonych urzędów wojewódzkich od lat podnoszą postulat większej wybiórczości postępowań. Niestety jest to rozwiązanie fakultatywne – nowelizacja nie wprowadza obowiązku ani terminu wydania rozporządzenia przez właściwego Ministra. Bardzo korzystne byłoby powiązanie tej listy z inną, przewidzianą w obowiązującej ustawie o cudzoziemcach regulacją, ustanawiającą możliwość określenia zawodów pożądanych dla polskiej gospodarki. 

 

Na co pracodawcy powinni zwrócić uwagę? 

Bardzo istotne jest, aby lista podmiotów o strategicznym znaczeniu odzwierciedlała rzeczywiste potrzeby rynku pracy oraz była na bieżąco aktualizowana. 

Pomimo że przesłanki decydujące o umieszczeniu podmiotu gospodarczego na liście strategicznych są dość ogólne, to w Polsce jest kilkadziesiąt zawodów deficytowych, których biznesy wspierające polski rynek bardzo potrzebują. Dlatego warto śledzić informacje i podejmować działania (o ile to będzie możliwe), aby na takiej liście zostać umieszczonym. 

Dodatkowo, procedury imigracyjne, pomimo wielu ciekawych rozwiązań nadal pozostają skomplikowane, i skorzystanie z priorytetowych ścieżek zależy również od dobrze przygotowanego kompletu dokumentów zgodnie z wymaganiami urzędu.