W ubiegłym roku uchwalono wiele przepisów, które miały uchronić odbiorców przed skokowymi wzrostami cen energii - wśród nich znalazła się ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Ustawa).
Ustawa dotyczy znacznej części rynku, ma dość szerokie zastosowanie i jest głównie znana z wprowadzenia cen maksymalnych energii elektrycznej, a dla przedsiębiorstw energetycznych - z obowiązkiem przekazywania odpisów na Fundusz Różnicy Wypłaty Ceny.

Warto jednak zwrócić uwagę, że ceny maksymalne to nie jedyne rozwiązania wprowadzane przez Ustawę, które mogą stanowić korzyści dla odbiorców uprawnionych, w szczególności w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

 

Ceny maksymalne stosowane wstecznie

Ustawa wprowadziła cenę maksymalną energii elektrycznej w wysokości 785 zł/MWh dla większości odbiorców uprawnionych, w tym dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia, przedsiębiorcy mogli liczyć na stosowanie tych cen w rozliczeniach za energię elektryczną od dnia 1 grudnia 2022 r.

Często pomijanym aspektem (także przez samych sprzedawców energii) jest możliwość zastosowania maksymalnych cen energii wstecznie, nawet od dnia 23 lutego 2022 r. w przypadku spełniania przesłanek określonych w Ustawie. Przesłanki dotyczą przypadków zawarcia umowy po tej dacie, czy też zmiany ceny określonej w umowie po dniu 23 lutego 2022 r. W niektórych przypadkach, gdy ceny energii osiągały na giełdzie historyczne rekordy, zwrot z tytułu zastosowania maksymalnych cen energii może być bardzo istotny, w szczególności dla przedsiębiorców, którzy zużywają znaczne ilości energii elektrycznej.

Niektóre z umów wymagają jednak indywidualnej oceny pod kątem możliwości wstecznego zastosowania cen maksymalnych, w szczególności jeżeli mechanizmy obliczenia ceny mają dość skomplikowany charakter. Konieczne jest więc przeanalizowanie cech umowy na dostawy energii i zweryfikowanie czy powinna ona podlegać wstecznej korekcie ceny do wysokości 785 zł/MWh i od jakiego okresu.

 

Upust za zmniejszone zużycie energii

Drugim rozwiązaniem, które nie jest zbyt szeroko komentowane, a może przynieść wymierne korzyści w zasadzie dla wszystkich przedsiębiorców z sektora MŚP, jest zastosowanie upustu za zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jeżeli zużycie energii w 2023 roku będzie wynosiło mniej niż 90% średniorocznego zużycia w okresie poprzednich 4 lat, w 2024 dany przedsiębiorca może uzyskać upust w wysokości 10% wartości nabytej energii elektrycznej w całym 2023 roku.

Na przedmiotowym mechanizmie można więc zyskać kilkukrotnie, poprzez:

  • Uzyskanie zwrotu w wysokości 10% kosztów energii elektrycznej z całego roku 2023;
  • Zmniejszenie zużycia energii (a więc poniesieniu mniejszych wydatków);
  • Uzyskanie “białych certyfikatów” jeżeli zmniejszenie zużycia byłoby wynikiem wdrożenia przedsięwzięcia efektywności energetycznej (certyfikaty można umorzyć samodzielnie u Prezesa URE lub sprzedać na giełdzie).

Można więc w łatwy sposób uzyskać znaczące oszczędności, pod warunkiem podjęcia pilnie działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii.

Eksperci PwC Legal z praktyki Energy & Natural Resources chętnie odpowiedzą na Państwa pytania związane z powyższymi zagadnieniami oraz przeanalizują Państwa sytuację pod kątem możliwości oszczędzania na energii elektrycznej. Zapraszamy do kontaktu.