Beneficjenci Umowy Wystąpienia - tylko do 31 grudnia 2021
Należy pamiętać, że osoby, które korzystały z prawa pobytu w Polsce przed 31 grudnia 2020 i kontynuują pobyt/pracę w Polsce w 2021 roku, na mocy Umowy o Wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (dalej: Umowa Wystąpienia) mogą zachować dotychczasowe prawa i przywileje.
Warunkiem jest złożenie wniosku o wydanie nowych dokumentów pobytowych. Nie może to jednak nastąpić później niż do 31 grudnia 2021 r.
Prawo pobytu na terytorium RP mogą zachować m.in.:
- pracownicy (z wyłączeniem osób delegowanych) lub osoby pracujące na własny rachunek;
- osoby posiadające wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków rodziny;
- studenci oraz osoby odbywające szkolenia zawodowe;
- małżonkowie obywateli RP;
- pracownicy przygraniczni.
Z naszej praktyki wynika, że możliwości skorzystania z przepisów Umowy Wystąpienia nie są ograniczone tylko do osób, które w oczywisty sposób spełniły warunki pobytu w Polsce w 2020 roku, czyli na przykład przebywały w Polsce cały rok 2020 i kontynuują bez przerwy swój pobyt w roku 2021.
Co ważne, przerwy w pobycie w Polsce (na przykład z powodu stanu epidemii), nie wykluczają możliwości ubiegania się o zezwolenie na pobyt pod Umową Wystąpienia. Warto przeanalizować indywidualne przypadki, w tym również sytuację członków zarządów posiadających brytyjskie obywatelstwo, którzy w Polsce pełnili swoje obowiązki w roku 2020 oraz kontynuują je w roku 2021.
Pracownicy delegowani
Pomimo że pracownicy delegowani nie zostali objęci Umową Wystąpienia, zasady ich dalszego pobytu i wykonywania pracy w Polsce na korzystnych zasadach zostały uregulowane w przepisach krajowych tj. ustawie o cudzoziemcach.
Również w ich przypadku wykonywanie pracy do dnia 31 grudnia 2020 r. i jej kontynuacja po 1 stycznia 2021 r. może skutkować zwolnieniem z posiadania zezwolenia na pracę i uzyskaniem specjalnego zezwolenia na pobyt czasowy, które może zostać im udzielone na 5 lat. Wniosek o takie zezwolenie musi być jednak złożony nie później niż do końca 2021 roku.
Jakie kroki należy podjąć?
- Jak najszybsza analiza sytuacji osób, które mogą zostać objęte Umową Wystąpienia (lub przepisami o delegowaniu pracowników) oraz złożenie wniosku o wydanie dokumentów pobytowych - nie później niż do 31 grudnia 2021;
- W przypadku osób, które zamierzają przyjechać do Polski - zaplanowanie odpowiedniej ścieżki imigracyjnej i uzyskanie właściwych zezwoleń na pracę i pobyt.