English

 

Rząd wprowadził rozwiązanie dające możliwość skorzystania z tzw. wakacji składkowych.

 

Rozwiązanie to przeznaczone jest dla przedsiębiorców, którzy po spełnieniu określonych warunków, będą mogli złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie z opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypadkowe, chorobowe (jeżeli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie), a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy za wybrany jeden miesiąc kalendarzowy w każdym roku kalendarzowym. Składki na ubezpieczenie społeczne za dany miesiąc będą finansowane z budżetu państwa, a przedsiębiorca zachowa ciągłość ubezpieczenia.

Przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada 2024 roku, a już w grudniu tego roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji (przy założeniu, że odpowiedni wniosek zostanie złożony w ZUS w listopadzie). Będzie to dobrowolna ulga, a przedsiębiorcy będą mogli sami zdecydować czy chcą z niej skorzystać. Przewidziana została także dobrowolność  wyboru terminu, w którym ulga zostanie wykorzystana. W celu skorzystania z wakacji, przedsiębiorca będzie zobowiązany złożyć wniosek w formie elektronicznej dostępny na profilu ZUS. Wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc objęty ulgą. 

Co ważne, zwolnienie z opłacania składek nie będzie dotyczyć składki zdrowotnej, płatnik zobowiązany będzie zapłacić ją w pełnej wysokości.

 

Warunki jakie należy spełnić, aby skorzystać z wakacji składkowych

Przewidziane rozwiązanie skierowane jest do przedsiębiorców wpisanych do rejestru CEIDG, którzy:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie samych), do limitu nie wlicza się osób przebywających cały miesiąc na urlopie bezpłatnym oraz korzystających z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, jeżeli przez dany miesiąc (lub dłużej) na nim pozostawały;
  • w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro;
  • jako ubezpieczeni w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywali pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy;
  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczeni podlegali ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zwolnienie stanowić będzie pomoc publiczną realizowaną w formule de minimis, co oznacza, że przedsiębiorca korzystający z przewidzianej ulgi musi dysponować limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących go składek podlegających zwolnieniu.

 

Komentarz PwC

Wprowadzenie ulgi polegającej na okresowym obniżeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przyczyni się do odciążenia finansowego przedsiębiorcy. W zależności od wysokości odprowadzanych w danym okresie składek na własne ubezpieczenia społeczne oraz (ewentualnie) Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, w kieszeni podatnika może zostać dodatkowa kwota (w 2024 r. nawet do 1600,32 zł). Przedsiębiorcy, którzy zostaną objęci zwolnieniem, otrzymają de facto zwiększenie dochodu rozporządzalnego, co może przyczynić się do zwiększenia płynności finansowej prowadzonej działalności.