English

 

Ministerstwo Finansów planuje zaproponować przedsiębiorcom możliwość zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych dopiero po otrzymaniu należności wynikającej z wystawionej kontrahentowi faktury za towar czy usługę. Stosowny projekt zmian w ustawie wpłynął do Sejmu 16 sierpnia bieżącego roku.

 

Wybór nowego sposobu rozliczenia podatkowego wymagać będzie spełnienia określonych warunków. Rozwiązanie to dotyczyć ma przedsiębiorców nieprowadzących pełnych ksiąg rachunkowych, rozliczających się skalą podatkową oraz podatkiem liniowym (w tym korzystających z IP BOX), jak również ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub ich przychody z prowadzonej działalności nie przekroczyły 250 tysięcy EUR w roku poprzedzającym rok podatkowy. 

Należy zaznaczyć, że już otrzymanie części danej należności np. w formie zaliczki wygeneruje obowiązek zapłaty PIT. Potrącenie kosztów uzyskania przychodów nastąpi w momencie opłacenia danej faktury przez przedsiębiorcę, tj. w momencie faktycznego ich poniesienia. 

Opisywane rozwiązanie będzie całkowicie dobrowolne i nie wpłynie na aktualne zasady regulującego konieczność zapłaty podatku po wystawieniu faktury (metoda memoriałowa), bez względu na to czy należność z faktury już została uregulowana czy jeszcze nie. 

Jeśli dany przedsiębiorca spełni warunki określone przepisami, w celu skorzystania z kasowego PIT będzie zobowiązany złożyć do urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze metody kasowej w terminie do: 

  • 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej lub
  • do 20 lutego danego roku podatkowego - w przypadku pozostałych przedsiębiorców spełniających warunki. 

Dokonanie wyboru kasowego PIT pozostanie w mocy do momentu pisemnego odwołania złożonego oświadczenia (którego należy dokonać w terminie do 20 lutego roku podatkowego, w którym przedsiębiorca chciałby zrezygnować z kasowego PIT) lub do końca roku, w którym przedsiębiorca spełniał wymagane warunki. 

 

O czym jeszcze należy pamiętać 

Przedsiębiorca korzystający z kasowego PIT będzie mógł zastosować tę metodę wyłącznie dla transakcji z innymi przedsiębiorcami niebędącymi podmiotami powiązanymi, na podstawie wystawionych faktur za towar czy usługę. Przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie będą podlegać rozliczeniu metodą kasową. Ponadto do dodatkowych obowiązków przedsiębiorcy będą należeć: prowadzenie specjalnej ewidencji z wykazaniem faktur podlegających rozliczeniu metodą kasową, monitorowanie płatności przychodowych i kosztowych oraz sprawdzanie kontrahentów pod kątem statusu prowadzenia działalności gospodarczej. Należy również pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca nie otrzyma zapłaty za towar czy usługę w związku z wystawioną fakturą, to w tej sytuacji termin na rozpoznanie przychodu i zapłatę podatku minie po dwóch latach od daty wystawienia danej faktury. 

 

Komentarz PwC

Kasowy PIT w swoim założeniu ma stanowić niewątpliwie formę pomocy przedsiębiorcom, pozwalającym na zachowanie płynności finansowej i zmniejszenie obciążeń w przypadku braku otrzymywania zapłaty od kontrahentów. Przed wyborem nowej metody należy rozważyć, czy w indywidualnej sytuacji danego przedsiębiorcy zastosowanie kasowego PITu faktycznie spowoduje usprawnienie przepływów finansowych, czy też wywoła dodatkowe komplikacje przekładające się na większe nakłady czasu i wydatków podmiotu chcącego spełnić szereg warunków kasowego PIT.