English

 

Na stronach RCL pojawiła się informacja o pilnym skierowaniu do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw finalnej wersji rozporządzenia w sprawie dodatkowych danych, które powinny zostać zawarte w tzw. JPK-CIT.

 

Przepisy nakładające w obowiązki w zakresie JPK-CIT, w tym przedmiotowe rozporządzenie, wchodzą w życie 1 stycznia 2025 r. Czasu pozostało więc niewiele, a zadań do wykonania jest sporo. Rozporządzenie czeka na publikację.

Rozporządzenie skierowane do publikacji  różni się od poprzednich projektów, gdyż uwzględnia propozycje zmian wystosowane przez Komisję Prawniczą. Poprzednia wersja zawierała wyłączenie obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych w pierwszym roku rozpoczynającym się po 31 grudnia 2024 r. (co było odbierane jako brak obowiązku przesyłania JPK_ST_KR). Natomiast finalna wersja dokumentu nie zawiera już takiej regulacji. Brzmienie wyłączenia, które pozostało, odwołuje się do dodatkowych danych, a nie do samej ewidencji. W związku z tym finalna treść rozporządzenia wskazuje na obowiązek przesyłania JPK_ST_KR także w pierwszym roku, za który będzie składany JPK-CIT. Być może dodatkowe wyjaśnienia w tym zakresie znajdą się w broszurze informacyjnej do nowych struktur JPK, która wkrótce powinna  zostać opublikowana przez Ministerstwo Finansów.

Niezależnie od zmian w samym rozporządzeniu pierwsi podatnicy złożą JPK-CIT już za rok podatkowy, który rozpocznie się po 31 grudnia 2024 r. Mowa tu o tych podmiotach, których przychody podatkowe przekraczają 50 mln EUR, oraz o podatkowych grupach kapitałowych. W praktyce JPK-CIT obejmuje dwie struktury:

1) JPK_KR_PD (obejmująca przede wszystkim zestawienie obrotów i sald, zapisy na kontach oraz tzw. znaczniki podatkowe, wskazujące w jaki sposób dane operacje zostały ujęte dla celów CIT) oraz

2) JPK_ST_KR (ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zawierająca określone dane – to tej struktury dotyczy wyżej wymieniona wątpliwość).

Podatników czeka więc dużo pracy. Jako PwC wspieramy klientów, przeprowadzając weryfikację rozliczeń podatkowych pod kątem JPK-CIT czy oferując wsparcie technologiczne (w tym narzędzie Taxolite). Zachęcamy do umówienia spotkania z naszymi ekspertami.