Rząd zaprezentował projekt zmian regulacyjnych związanych z przeciwdziałaniem skutkom suszy. Jedną z propozycji legislacyjnych jest rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do zapłaty opłaty za zmniejszenie retencji terenowej, popularnie nazywanej „podatkiem od deszczu”.

 

Jest to już drugie podejście ustawodawcy do tego tematu i tym razem propozycja jest zdecydowanie bardziej radykalna od poprzedniej. Nowy podatek zapłaci w praktyce każdy, bez względu na wielkość powierzchni nieruchomości.

Jest to dość duża zmiana bo wcześniej tą opłatą były objęte nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 lub obiekty budowlane trwale związane z gruntem, mające wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.

Wskutek proponowanych zmian znikną dodatkowe warunki zawarte w ustawie, co wpłynie na to kto będzie zobowiązany do zapłaty przedmiotowej opłaty.

 

Co oznacza powyższe?

Samorządy będą ustalać wysokość nowego podatku dla poszczególnych podmiotów i będą informować podmioty zobowiązane poprzez dostarczenie właściwej informacji w tym zakresie. Warto zaznaczyć, iż to same samorządy zgłaszały problemy z interpretacją przepisów w tym zakresie, co w sposób bezpośredni wpływa na to, czy opłata zostanie lub została określona w sposób prawidłowy. Jest to otyle istotne, ponieważ przedsiębiorcy przysługuje procedura odwoławcza, w przypadku gdy nie będzie zgadzać się z wysokością ustalonej opłaty.

 

Kiedy projekt wejdzie w życie?

Przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Tym samym jest to dość nieprecyzyjny termin, ale zakłada się że przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

 

Wsparcie PwC

Z uwagi na nasze doświadczenie jesteśmy w stanie pomóc Państwu ustalić, czy wskazana wysokość opłaty jest prawidłowa a w przypadku zidentyfikowania nieprawidłowości w tym zakresie, możemy wesprzeć Państwa w procesie odwołania od otrzymanej decyzji administracyjnej.