W dniu 6 marca 2023 roku opublikowane zostało rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych, na mocy którego wydłużony z trzech do jedenastu miesięcy został termin przekazania do organu podatkowego informacji o umowach zawartych z nierezydentami (ORD-U).
Zgodnie z rozporządzeniem, termin na złożenie ORD-U za rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31.12.2021 r. upływa po 11 miesiącach od zakończenia roku podatkowego.
Oznacza to, że termin raportowania ORD-U został ujednolicony z terminem raportowania informacji o cenach transferowych (TPR-C) za 2022 r. Tym samym, dla podmiotów o roku podatkowym odpowiadającym rokowi kalendarzowemu, termin raportowania ORD-U będzie przypadał na koniec listopada 2023 r.
Obowiązek składania formularza ORD-U w odniesieniu do umów zawieranych z nierezydentami dotyczy sytuacji, gdy:
- jedna ze stron tej umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada co najmniej 5% udziałów w jej kapitale, lub
- inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada co najmniej 5% udziałów w kapitałach tych podmiotów, lub
- nierezydent, będący stroną umowy, posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo.
W formularzu uwzględnione powinny zostać umowy zawarte w danym roku podatkowym, jak również transakcje realizowane w danym roku na podstawie umów zawartych we wcześniejszych latach, które przekraczają następujące progi istotności:
- suma należności lub zobowiązań wynikająca z umów zawartych z tym samym nierezydentem wynosi 300 000 EUR – w dwóch pierwszych przypadkach
- wskazanych powyżej lub jednorazowa wartości należności lub zobowiązań wynosi 5 000 EUR – w trzecim przypadku wskazanym powyżej.