30 kwietnia 2024 r. utworzony został projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wprowadzający zmiany w zakresie planowanego funkcjonowania w Polsce systemu kaucyjnego.

 

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi obowiązki podmiotów związane z funkcjonowaniem w Polsce systemu funkcyjnego zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. W jednym z naszych ostatnich artykułów wskazywaliśmy obowiązki, jakie na podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach na napoje nakłada omawiana ustawa.

Analizowany projekt nowelizacji ustawy zakłada wprowadzenie szeregu zmian w zakresie dotychczasowego kształtu systemu kaucyjnego dla opakowań i ma celu doprecyzowanie kwestii dotyczących wydawania, cofania i zmieniania zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego, które wydaje minister właściwy do spraw klimatu.

Kluczową zmianę stanowi m.in. modyfikacja istniejących przepisów w kierunku stworzenia tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji, czyli wdrożenia rozwiązania polegającego na pobieraniu kaucji w całym łańcuchu dystrybucji, co przyczynić ma się do uszczelnienia systemu i zapewnienia możliwości monitorowania przepływów kaucji. Zakłada się, że prezentowany mechanizm powinien wyeliminować możliwość defraudacji kaucji oraz zagwarantuje poprawne rozliczanie się operatorów z jednostkami handlu detalicznego, zapewniając przy tym prawidłowe funkcjonowanie systemu kaucyjnego.

Planowane jest również wyłączenie z zakresu opakowań objętych systemem kaucyjnym w 2025 r. opakowań po mleku i produktach mlecznych, co ma na celu umożliwienie podmiotom reprezentującym zebranie doświadczeń analogicznych podmiotów w innych krajach i uniknięcia błędów przy zbieraniu tego typu odpadów. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami prasowymi niewykluczone również, że produkty mleczne będą całkowicie wyłączone z systemu kaucyjnego. Na chwilę obecną, taka zmiana nie znajduje jednak odzwierciedlenia w treści ustawy nowelizującej. 

Co więcej, zakłada się także zwiększenie nadzoru ministra nad wydanymi zezwoleniami na prowadzenie systemu kaucyjnego przez wprowadzenie wymogu przedstawienia harmonogramu czynności planowanych do realizacji przez podmioty reprezentujące. Mechanizm ma na celu umożliwić nadzór nad zmianami wprowadzanymi w systemie na etapie przed i po uruchomieniu systemu kaucyjnego.

Z dotychczasowych zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika również, że objęcie wielorazowych butelek szklanych systemem kaucyjnym ma być przesunięte i planowane jest na początek 2026 r.

W chwili obecnej analizowany projekt ustawy nowelizującej pozostaje wciąż w fazie opiniowania.

Zespół PwC gotowy jest wesprzeć Państwa zarówno w kwestiach formalnych związanych z uczestnictwem w systemie kaucyjnym, jak również udzielić odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania. W razie zainteresowania analizą obowiązków wynikających z powyższych przepisów i przygotowaniem do ich stosowania, zapraszamy do kontaktu.