English

 

W dniu 17 sierpnia odbyło się głosowanie w Sejmie, w którym odrzucono senackie poprawki do ustawy wprowadzającej system kaucyjny. Tym samym, ustawa oczekuje jedynie na podpis Prezydenta oraz publikację w Dzienniku Ustaw.

 

W dniu 17 sierpnia poprawki zgłoszone przez Senat do projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zostały odrzucone przez Sejm. W efekcie,  wystarczy tylko podpis Prezydenta oraz publikacja w Dzienniku Ustaw, aby ustawa weszła w życie. 

System ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2025 r., przez co wszystkie podmioty zobowiązane do uczestnictwa w tworzeniu systemu kaucyjnego, tj. wprowadzający napoje oraz sklepy, czeka bardzo intensywny okres przygotowań i negocjacji. 

Projekt dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Od 2019 r. na terenie Unii Europejskiej obowiązuje Dyrektywa Plastikowa (tzw. Dyrektywa SUP), nakładająca na państwa członkowskie nowe obowiązki w zakresie gospodarowania tworzywami sztucznymi. Jednym z nich jest obowiązek osiągnięcia 77% w zakresie zbiórki do celów recyklingu butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych do 2025 r., a do 2029 r. aż 90%. Jednym z mechanizmów, który ma pomóc w osiągnięciu takiego poziomu recyklingu jest wprowadzenie systemu kaucyjnego. 

System kaucyjny to system, w którym przy sprzedaży napojów w wybranych opakowaniach jednorazowego albo wielokrotnego użytku pobierana jest kaucja, która jest zwracana użytkownikom końcowym w momencie zwrotu opakowania/odpadu opakowaniowego objętych systemem kaucyjnym. 

Polski system kaucyjny będzie obejmować:

  • butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3l;
  • butelki szklane wielokrotnego oraz jednorazowego użytku o pojemności do 1,5l oraz
  • puszki o pojemności do 1l.

W systemie kaucyjnym mają uczestniczyć wszystkie sklepy (tj. jednostki handlu detalicznego lub hurtowego) o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych w pełnym zakresie, tj.

  • pobierania i zwracania kaucji, 
  • zbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych.

Dodatkowo, sklepy będą zobowiązane do: 

  • informowania klientów o tym, jak działa system kaucyjny oraz 
  • do prowadzenie ewidencji w zakresie liczby nabytych oraz sprzedanych opakowań, liczby zwróconych opakowań i rozliczenia kaucji.

Mniejsze sklepy zostaną zobowiązane do pobierania kaucji od produktów objętych systemem, w pozostałym zakresie będą mogły w nim uczestniczyć dobrowolnie.