Zgodnie z doniesieniami prasowymi obecnie w Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad kolejnym programem pomocowym dla przedsiębiorstw energochłonnych, którego celem jest wsparcie przedsiębiorców z uwagi na poniesione w 2023 r. wysokie koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego. 

 

Zgodnie z informacjami program został skierowany do wpisu do wykazu prac legislacyjnych rządu, co może oznaczać, iż po spełnieniu wszystkich warunków formalnych, w najbliższych tygodniach można spodziewać się wcielenia go w życie.

Wskazania wymaga, że przewidywany budżet programu pomocowego na rok 2023 r. ma wynieść 5 mld zł, zaś koncepcja i założenia programu aktualnie znajdują się na etapie konsultacji z Komisją Europejską w ramach procesu prenotyfikacji. 

Nie ulega wątpliwości, iż program wsparcia za rok 2022 cieszył się wzmożonym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw energochłonnych, w konsekwencji czego, z uwagi na doniesienia związane z wprowadzeniem przez ministerstwo modyfikacji zasad uczestnictwa w tegorocznym programie, w szczególności w zakresie katalogu podmiotów uprawnionych do skorzystania ze wsparcia, temat ten jest na bieżąco monitorowany przez przedsiębiorców. Należy podkreślić, że Ministerstwo Rozwoju sygnalizowało wcześniej rozszerzenie programu o nowy zakres przedsiębiorców, tak aby wsparcie finansowe zostało wykorzystane w sposób maksymalny. 

PwC w ramach poprzedniej tury programu, wsparło przedsiębiorców w uzyskaniu dofinansowań w wysokości kilkuset milionów złotych. 

Jeśli byliby Państwo zainteresowani rozmową na ten temat, serdecznie zapraszamy do kontaktu.