Termin dostosowania się do rozporządzenia ws. wylesiania oficjalnie został przesunięty. Wymagana jest tylko publikacja tego faktu w dzienniku urzędowym, ale to już tylko formalność.
Mimo, że już wielokrotnie zostało to wskazane to należy powtórzyć, że okres przejściowy dla dużych i średnich przedsiębiorstw został wydłużony do 30 grudnia 2025 r., a dla pozostałych do 30 czerwca 2026 r. I warto pamiętać, że jest to okres przejściowy, w którym przedsiębiorcy mają czas na dostosowanie się do nowych regulacji.
Należy jednak skrytykować sposób dokonywania tego wydłużenia, bo w żaden sposób nie dawał pewności czy rzeczywiście dojdzie do zmiany terminów. Finalnie, w praktyce na ostatnią chwilę zostało to dokonane.
Ale korzystając z okazji, warto się bliżej przyjrzeć korelacji między rozporządzeniem EUDR a umową między UE a państwami Mercosur, która jak rozumiem jest w procesie akceptacji i jest obecnie na tapecie państw unijnych. W załączniku do rozdziału dotyczącym handlu i zrównoważonego rozwoju (tzw. załącznik TSD) wspomnianej umowy kilka zapisów powoduje zasadnicze zmiany w sposobie działania EUDR w praktyce w odniesieniu do tych państw. Przykładowo organy wyznaczone przez Państwa unijne w zakresie EUDR biorą pod uwagę wszelkie systemy certyfikacji uznawane przez kraje Mercosuru jako źródło służące do określania zgodności produktów z wymogami identyfikowalności EUDR. Tych zmian jest więcej.
Niemniej jednak: czas płynie na nowo. Pozostaje trochę ponad 12 miesięcy na dostosowanie się do tego rozporządzenia. Patrząc na to jak Komisja Europejska rozegrała parlament to przedsiębiorcy nie będą mieli kolejnej szansy a i nasze Ministerstwo zdąży wyznaczyć właściwy organ ds. EUDR (mam taką nadzieję).
Więcej jak się dostosować do rozporządzenia EUDR i jak możemy Państwu pomóc znajdziecie Państwo na stronie PwC.