Jesteśmy już po dokładnej analizie propozycji wydłużenia terminu przejściowego w zakresie EUDR, która została zaakceptowana przez Parlamentu Europejski. Ale należy podkreślić, iż wprowadzone przez parlament poprawki powodują że projekt regulacji wraca na poprzedni etap procesu legislacyjnego, zamiast iść do przodu. Tym samym nadal pozostaje pytanie, czy cały proces legislacyjny zamknie się do 30 grudnia 2024 r. A jeżeli nie to jakie będą tego skutki?
Warto się też przyjrzeć poprawkom wprowadzonym przez parlament, bo internet zalała fala wiadomości o sukcesie w zakresie wydłużenia, pomijają co zostało zaproponowane przez unijnych posłów.
I tak zostało zaakceptowany przez parlament:
- termin przygotowania się do tej regulacji został wydłużony dla dużych i średnich przedsiębiorstw do 30 grudnia 2025 r.;
- termin przygotowania się do tej regulacji został wydłużony dla małych i mikroprzedsiębiorstw do 30 czerwca 2026 r.;
- została zwiększona ilość rzeczy do sprawdzenia poprzez wprowadzenie czterostopniowego systemu klasyfikacji krajów skąd pochodzą produkty objęte EUDR - zamiast trzystopniowego;
- został wprowadzony zakaz wprowadzenia produktów, które nie spełniają wymogów określonych w rozporządzeniu, poprzez odniesienie się do krajów pochodzenia lub ich części.
Niezależnie od powyższego procesu legislacyjnego Komisja uruchomiła już platformę informatyczną w celu umożliwienie przedsiębiorcom objętym regulacjami EUDR składanie oświadczeń due diligence, zarządzanie informacjami o łańcuchach dostaw. dokumentowanie zgodności produktów z wymogami EUDR jak również komunikację z organami nadzoru.
Wbrew zapowiedziom, że przedłużenie to była tylko formalność, to rzeczywistość była zupełnie inna. Za zmianą w regulacji było 371 posłów, przeciw 240, wstrzymało się 30 posłów.
Pozostawiam do Państwa decyzji, kwestię oceny ryzyka w tym zakresie. Pytanie, które w tym zakresie jest to czy zacząć się przygotowywać tak na wszelki wypadek jeżeli termin nie zostanie wydłużony (np. Wskutek wydłużenia się formalności) czy liczyć na łut szczęścia, że unijna machina da radę? Na pierwszą rzecz wpływ ma każdy przedsiębiorca. Na drugą …
Więcej o samej regulacji, możecie Państwo znaleźć tutaj.