13 grudnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa produktów. Jest to kolejne rozporządzenie, które w praktyce zastępuje prawo krajowe i przenosi określone regulacje na szczebel unijny.

 

Uwzględniając najpopularniejsze rozporządzenie ostatnimi czasy, czyli rozporządzenie EUDR, jest masa innych rozporządzeń, które są lub będą stosowane bezpośrednio w państwach członkowskich a ustawodawca krajowy ma odpowiadać jedynie za stworzenie przepisów, które pozwalałaby egzekwować unijne regulacje oraz dawały podstawę prawną do nakładania kar finansowych.  

W mojej ocenie samo rozporządzenie przeszło bez echa, choć wprowadza dość istotne zmiany oraz ma szeroki zakres stosowania. Projekt ustawy, który miałby określać szczegóły funkcjonowania tego rozporządzenia w polskim porządku prawnym strasznie się opóźnia i na ten moment nie trafił nawet do Sejmu. Co nie oznacza, że unijne rozporządzenie już nie działa w Polsce. 

Nowa regulacja wprowadza przykładowo zmiany w ocenie bezpieczeństwa danego produktu rozbudowując katalog w tym zakresie. Kolorem czerwonym zaznaczyliśmy wybrane nowe elementy:

  • według krajowego regulacji przy ocenie bezpieczeństwa produktu uwzględnia się cechy produktu, w tym jego skład, opakowanie, instrukcję montażu i uruchomienia, a także - biorąc pod uwagę rodzaj produktu - instrukcję instalacji i konserwacji.
  • według regulacji unijnej przy ocenie bezpieczeństwa produktu właściwości produktu uwzględnia się właściwości produktu, w tym jego projekt, właściwości techniczne, skład, opakowanie, instrukcję montażu oraz, w stosownych przypadkach, instrukcję dotyczącą instalacji, używania i konserwacji.
  • według krajowego regulacji przy ocenie bezpieczeństwa produktu uwzględnia kategorie konsumentów narażonych na niebezpieczeństwo w związku z używaniem produktu, w szczególności dzieci i osoby starsze.
  • według regulacji unijnej przy ocenie bezpieczeństwa produktu właściwości produktu uwzględnia się  kategorie konsumentów używających produktu, w szczególności poprzez ocenę ryzyka dla konsumentów podatnych na zagrożenia, takich jak dzieci, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami, a także wpływ różnic wynikających z płci na zdrowie i bezpieczeństwo.

Rozporządzenie wprowadza również np. 

  • nowe zasady związane z wycofywaniem produktów z przyczyn związanych z bezpieczeństwem;
  • nowe zasady związane z oznakowaniem produktów;
  • nowe zasady w przypadku podmiotu spoza UE, który będzie zobowiązany do wyznaczenia podmiotu odpowiedzialnego na terytorium UE;
  • nowy katalog rozbudowanych kar finansowych (właściwie ich maksymalna wysokość wynosi do 1 mln zł w niektórych przypadkach). 

Więcej o samej regulacji znajdziecie Państwo na stronie PwC.