W dniu 22 stycznia 2025 r. w dzienniku urzędowym UE opublikowano bardzo ważny akt prawny, który jest określany jako rozporządzenie PPWR - Packaging and Packaging Waste Regulation, czyli Rozporządzenie o Opakowaniach i Odpadach Opakowaniowych.
Prace legislacyjne nad tym rozporządzeniem toczyły się od grudnia 2022 r. i właściwie są efektem chęci Komisji Europejskiej do ujednolicenia podejścia do kwestii gospodarki obiegu zamkniętego na poziomie UE. W praktyce różnie z tym było w poszczególnych państwach członkowskich więc rozporządzenie jest idealnym narzędziem do tego, żeby narzucić odgórnie pewne zasady. Zresztą, mówimy tu o odejściu od dyrektywy z 1994 r. więc i tak najwyższy czas.
Rozporządzenie wejdzie w życie 12 sierpnia 2026 r., z pewnymi okresami przejściowymi które zostały odpowiednio wydłużone. Ale jeżeli cały rynek ma zmienić zasady pakowania wszystkich produktów (dosłownie wszystkich co ma opakowanie) to trzeba na to czasu. Czy zapowiadane przez Komisję zmiany w podejściu do kwestii Zielonego Ładu mogą tu namieszać? Moim zdaniem nie, bo przede wszystkim Komisja i EPL mówili o uproszczeniach w raportowaniu (i słusznie), a nie o całkowitym odejściu od celu. A poza tym PPWR, jak i cała gospodarka obiegu zamkniętego, to też kwestia pewnego podejścia do ekonomii opakowaniowej.
Co wprowadza PPWR? Pytanie raczej powinno brzmieć: czego nie wprowadza? W kolejnych tygodniach będziemy prezentować Państwu kolejne zagadnienia z tego rozporządzenia, bo nie sposób napisać krótko o tak ważnym temacie. A chodzi w tym wszystkim o to, żeby zrozumieć też cel tej regulacji a nie tylko wskazać obowiązki.