Odroczenie wprowadzenia podatku minimalnego staje się faktem. Choć przepisy o podatku minimalnym obowiązują od początku 2022 r., to ostatnia nowelizacja zmieniła gruntowanie zasady jego działania i moment obowiązywania.

 

7 października 2022 r. Sejm rozpatrzył poprawki zgłoszone przez Senat i uchwalił ustawę o zmianie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zawarte w ustawie to m.in. modyfikacja i odroczenie wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym (zawieszenie na lata 2022-2023).

Z uwagi na odroczenie przepisów do 2024 r. podatnicy mają więcej czasu na zweryfikowanie czynników, które mogą wpływać na wartość potencjalnego obciążenia z tytułu podatku minimalnego, tj. m.in.:

  • transakcji, w tym zawieranych w ramach działalności strefowej,
  • modeli rozliczeń, zwłaszcza w ramach grupy, oraz
  • istniejących i planowanych inwestycji w środki trwałe.

W tym celu zachęcamy do skorzystania z naszego praktycznego przewodnika krok po kroku, który stanowi szczegółowe opracowanie wdrożonych zmian. Z przewodnika dowiecie się Państwo:

  • w jaki sposób poruszać się po zmodyfikowanych przepisach,
  • jak sprawdzić, czy podatnik będzie podlegać minimalnemu podatkowi dochodowemu oraz co trzeba zrobić, żeby obliczyć jego wysokość.

Zachęcamy także do skorzystania z opracowanego przez nas kalkulatora podatku minimalnego pozwalającego na przybliżone oszacowanie wysokości podatku.

Jeżeli pojawiłyby się z Państwa strony jakiekolwiek pytania w zakresie podatku minimalnego, zachęcamy do kontaktu.

***

Współautorami opracowania są: Dorota Agacińska, Piotr DymelJulia Bednarska