Po ponad 3 latach od momentu wejścia w życie art. 27c ustawy o CIT, nakładającego na wybranych podatników obowiązek sporządzenia i podania do wiadomości publicznej informacji o realizowanej strategii podatkowej, organy podatkowe zaczęły weryfikować, czy podatnicy wywiązali się z obowiązku i wymierzają podatnikom pierwsze kary pieniężne.
Kogo dotyczy ten obowiązek?
Obowiązek sporządzania oraz publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej, wynikający z art. 27c ustawy o CIT, dotyczy:
- podatników, których przychody przekroczyły w danym roku podatkowym 50 mln euro (w przeliczeniu na polskie złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego); oraz
- podatkowe grupy kapitałowe.
Ministerstwo Finansów wskazuje również podatników zobowiązanych do wypełniania obowiązku podatkowego wynikającego z art. 27c ustawy o CIT jako ogólnodostępna lista największych podatników CIT.
Jakie są sankcje za niedopełnienie tego obowiązku?
Przepis art. 27c ust. 8 ustawy o CIT wskazuje, iż na podatnika może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości nawet do 250 tys. zł.
Co istotne, kara ta może zostać nałożona nie za brak terminowej publikacji informacji o realizowanej strategii, lecz za brak zawiadomienia urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której informacja ta została opublikowana.
Pierwsze kary nałożone na podatników
W 2024 r. zauważyliśmy wzmożoną aktywność organów podatkowych, które coraz częściej kontaktują się z podatnikami odnośnie do obowiązku publikacji informacji o realizowanej przez nich strategii podatkowej.
Za niewypełnienie tego obowiązku, organy podatkowe nałożyły już pierwsze kary pieniężne na podatników. Ograniczona póki co praktyka wskazuje, że nakładane kary były w przedziale 5 tyś. do 15 tyś. złotych, czyli w wysokości znacznie niższej niż maksymalny poziom wskazany w przepisach.
Ustalając wysokość nałożonej kary, organ podatkowy wskazał wzięcie pod uwagę następujących czynników:
- waga czynu – w znanym nam przypadku organ uznał, iż nie jest ona znikoma, gdyż naruszenie to mogło przyczynić się do uszczerbku znacznych rozmiarów w mieniu skarbu państwa, który mógł powstać wskutek działań zmierzających do unikania opodatkowania; podatnik nie był wcześniej karany za niedopełnienie wyżej opisanego obowiązku oraz dobrowolnie zaprzestał naruszania prawa;
- podatnik ponosi pełną odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku w ustawowym terminie;
- rok, za który spółka nie wypełniła wyżej opisanego obowiązku (2021 r.) był pierwszym okresem, za który obowiązek ten wystąpił;
- naruszenie zostało niezwłocznie usunięte przez podatnika.
Co dalej z obowiązkiem?
Od 2023 r. Ministerstwo Finansów prowadzi prekonsultacje dotyczące kierunku rozwoju transparentności podatkowej, obejmujące w dużej mierze obowiązek sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za dany rok podatkowy.
Zgodnie ze wstępną zaprezentowaną koncepcją, Ministerstwo rozważało daleko idące zmiany obejmujące m.in. zmianę charakteru publikowanego dokumentu i powiązanie go ze strategią podatkową, wprowadzenie obowiązku posiadania i publikacji strategii podatkowej, ujednolicenie formatu publikowanych dokumentów, stworzenie publicznego rejestru publikowanych dokumentów czy w końcu audytowanie zgodności faktów przedstawianych w dokumentach.
Wsparcie PwC
Przypominamy, że informacja dotycząca 2023 r. powinna zostać opublikowana do 31 grudnia 2024 r. Eksperci PwC posiadają wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas projektów związanych z analizą oraz wsparcia w sporządzaniu informacji o strategii podatkowej realizowanej przez podatników. Jesteśmy gotowi wesprzeć Państwa w wypełnieniu tego obowiązku.
Szczegółowe informacje w zakresie obowiązku oraz naszego podejścia znajdują się na naszej stronie internetowej. Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące obowiązku zebraliśmy tutaj.