29 czerwca 2023 r. weszło w życie Rozporządzenie Unii Europejskiej przeciwko wylesianiu (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 - dalej jako: “EUDR”). Rozporządzenie w Polsce będzie działać efektywnie od 30 grudnia 2024 r.
Podczas gdy nie został wybrany jeszcze nasz krajowy organ, który będzie zajmować się nadzorem nad tym regulacjami, postanowiliśmy skonsultować się z Austriackim Federalnym Urzędem Leśnym w temacie stosowania EUDR w kontekście handlu paletami drewnianymi. Bo przecież wspomniana regulacja będzie obowiązywać bezpośrednio w całej UE więc warto dowiedzieć się jakie spojrzenie na ten temat mają organy z innych państw członkowskich UE. Jednocześnie pozostaje pytanie czy stworzy się coś w rodzaju jednolitej interpretacji przepisów rozporządzenia na terenie całej UE?
Zastosowanie przepisów EUDR do palet drewnianych jako materiału opakowaniowego
Zgodnie z informacjami uzyskanymi od austriackich organów:
- Palety drewniane, które są wprowadzane na rynek lub eksportowane jako samodzielny produkt (tzn. niezależnie, a nie jako opakowanie innego produktu), podlegają przepisom EUDR. W takim przypadku obowiązują wymogi dotyczące należytej staranności.
- Palety drewniane, które są wykorzystywane wyłącznie jako materiał opakowaniowy do wspierania, ochrony lub przenoszenia innego produktu, nie są objęte zakresem EUDR. W szczególności dotyczy to materiałów opakowaniowych sklasyfikowanych pod kodem HS 4415, które pełnią jedynie funkcję opakowaniową – wówczas nie są one uznawane za produkty istotne w rozumieniu załącznika I do Rozporządzenia, niezależnie od przypisanego im kodu HS.
Obowiązek zgodności z innymi przepisami
Oprócz wymogów wynikających z EUDR, Austriacki Federalny Urząd Leśny zwraca uwagę na konieczność przestrzegania innych regulacji prawnych. W szczególności dotyczy to Standardu IPPC ISPM 15 (przepisy dotyczące zdrowia roślin), który wymaga, aby każdy drewniany materiał opakowaniowy eksportowany z UE lub importowany z krajów trzecich spełniał odpowiednie wymogi fitosanitarne.
Co to oznacza dla Twojej firmy?
Zastosowanie się do wytycznych EUDR jest kluczowe dla uniknięcia potencjalnych sankcji, które mogą obejmować nie tylko kary finansowe, ale również poważne reperkusje dla działalności gospodarczej, w tym ograniczenia w handlu oraz utratę reputacji.
W związku z tym zalecamy:
- Weryfikację zastosowania palet drewnianych – upewnienie się, czy są one wykorzystywane jako samodzielny produkt, czy jako opakowanie. Jeśli palety są traktowane jako osobny produkt, to podlegają one obowiązkom wynikającym z EUDR. Niewłaściwa klasyfikacja może prowadzić do naruszenia przepisów i konsekwencji prawnych..
- Sprawdzenie zgodności z przepisami dotyczącymi zdrowia roślin – każda paleta drewniana, która jest eksportowana lub importowana, musi być zgodna ze Standardem IPPC ISPM 15. Niezastosowanie się do tych przepisów może skutkować zakazem wprowadzenia towaru na rynek, a także dodatkowymi kontrolami i sankcjami.
Zachęcamy do podjęcia niezbędnych działań, aby zapewnić pełną zgodność z nowymi przepisami. W razie potrzeby wsparcia lub szczegółowej analizy, nasz zespół jest gotowy do pomocy.