29 czerwca 2023 r. weszło w życie Rozporządzenie Unii Europejskiej przeciwko wylesianiu (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010).
Jego celem jest walka z wylesianiem i degradacją lasów, a w konsekwencji redukcja ogólnoświatowej emisji gazów cieplarnianych i ochrona różnorodności biologicznej. Przepisy te obejmują przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu lub wywożą z terenu Unii Europejskiej a także udostępniają na rynku unijnym wskazane towary (tzw. odnośne towary) tj.:
- Bydło,
- Kakao,
- Kawa,
- Palma olejowa,
- Kauczuk,
- Soja,
- Drewno,
oraz pochodzące od nich produkty (odnośne produkty - pełna lista kodów CN produktów znajduje się w Załączniku I do Rozporządzenia).
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia, odnośne towary i produkty nie mogą być wprowadzane do obrotu, udostępniane na rynku ani z niego wywożone, o ile nie spełniają wszystkich następujących warunków:
a) nie powodują wylesiania;
b) zostały wyprodukowane zgodnie z właściwymi przepisami kraju produkcji oraz
c) przedłożono w ich sprawie oświadczenie o należytej staranności.
Co się z tym wiąże, przed wprowadzeniem ich do obrotu lub przed ich wywozem czy udostępnianiem na rynku podmioty są zobowiązane zachować należytą staranność i złożyć w tym zakresie właściwe oświadczenie.
Zgodnie z Rozporządzeniem na należytą staranność składają się:
a) gromadzenie informacji, danych i dokumentów koniecznych do spełnienia wymogów określonych;
b) środki oceny ryzyka;
c) środki zmniejszające ryzyko.
Obowiązki wynikające z Rozporządzenia stosuje się bezpośrednio od dnia 30 grudnia 2024 r., z wyjątkiem mikro i małych przedsiębiorstw utworzonych do 31 grudnia 2020 r., które będą podlegać pod nowe wymogi od 30 czerwca 2025 r.
Kary przewidziane za nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z przepisów Rozporządzenia to m.in.:
- grzywna wynosząca do 4 % łącznego rocznego obrotu osiągniętego w całej Unii w roku finansowym poprzedzającym decyzję o nałożeniu grzywny;
- konfiskata odnośnych produktów;
- konfiskata dochodów uzyskanych z transakcji obejmujących odnośne produkty;
- czasowe wykluczenie na okres maksymalnie 12 miesięcy z procedur udzielania zamówień oraz z dostępu do finansowania publicznego, w tym procedur przetargowych, dotacji i koncesji;
- czasowy zakaz wprowadzania do obrotu lub udostępniania odnośnych towarów i odnośnych produktów na rynku lub wywozu odnośnych towarów i odnośnych produktów.
W razie zainteresowania analizą obowiązków wynikających z powyższych przepisów i przygotowaniem do ich stosowania, uprzejmie zapraszamy do kontaktu.