Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało harmonogram naboru wniosków dla Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na rok 2023. Środki z programu przeznaczone będa dla przedsiebiorców m.in. na realizację prac B+R, wdrożenie nowych rozwiązań produktowych /procesowych /usługowych, transformację cyfrową, ekspansję zagraniczną, a także na innowacje technologiczne i transformację zwiększającą efektywność energetyczną.

Pierwszy nabór w ramach programu (ścieżka Smart) rozpocznie się już 21 lutego

Alokacja środków w ramach pierwszego konkursu (sektor MSP i duże przedsiębiorstwa)  to ponad 5 mld PLN. W ramach naboru dofinansowaniu będą podlegały projekty modułowe, gdzie wiodącą tematyką będą projekty badawczo-rozwojowe oraz związane z wdrożeniem rynkowym innowacji.

Kolejne nabory dotyczyć będą:

  • Kredytu Technologicznego, w ramach którego mali i średni przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o grant na wdrożenie innowacji w działalności przedsiębiorstwa (rozpoczęcie naboru 23 marca) oraz 
  • Kredytu ekologicznego, w ramach którego będzie można dostać wsparcie na  poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa (nabór od 6 czerwca). Program będzie przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz tzw. Mid-caps, tj. przedsiębiorstw  zatrudniających poniżej 3000 pracowników

W 2023 roku przewidziano realizację blisko 50 konkursów

Harmonogram naboru dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Między innymi powyższe programy będą tematem naszego cyklu webinariów “Jak efektywnie łączyć dotacje i ulgi?” które odbędzie się w dwóch częściach 30 stycznia i 13 lutego 2023 r. 

Zapisów na webinarium mogą Państwo dokonać klikając w ten link: 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami programu i warunkami uzyskania wsparcia. 

Zespół PwC z chęcią wyjaśni Państwu szczegóły programu, jak również może wesprzeć Państwa przedsiębiorstwo w procesie aplikowania i rozliczania pomocy. 

Zachęcamy do kontaktu w tej sprawie.