Zgodnie z doniesieniami prasowymi, dokumentację złożyło 326 podmiotów, które zawnioskowało o prawie 2,5 mld zł. Jest to postęp w porównaniu do poprzedniej edycji programu za 2022 r., z którego skorzystało wtedy ponad 190 podmiotów.

 

Większa jest też kwota uzyskanej pomocy o prawie 200 mln zł. Ale należy pamiętać, że w nowej edycji programu rozszerzony został zakres podmiotów, które mogą wnioskować o pomoc, o wszystkie które prowadzą przeważającą działalność w jednej lub wielu podklasach PKD z sekcji B lub C.

Dodatkowo warto wskazać, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazywało, iż uprawnionych jest około 3000 firm. Oczywiście stanowiło to pewne uproszczenie bo zapewne resort nie posiadał kompletnych danych dotyczących energochłonności podmiotów i z naszego doświadczenia ta energochłonność była czynnikiem blokującym możliwość wnioskowania. 

Nie zmienia to jednak faktu, że można ten wynik poprawić (zarówno w zakresie kwoty pomocy jak i liczby podmiotów ubiegających się) i zawnioskować o wsparcie w ramach tego programu za drugą połowę 2023 r. Nabór ma ruszyć najwcześniej już 15 lutego 2024 r. Czasu jest więc mało. Zostało do rozdysponowania ponad 2,5 mld zł.

W przypadku gdyby byli Państwo zainteresowani sprawdzeniem czy potencjalnie spełniacie warunki formalne oraz również wsparciem PwC w tym zakresie, zapraszamy na naszą dedykowaną stronę internetową