W Polsce znacząca część społeczeństwa, bo aż 5,4 miliona osób, to osoby z niepełnosprawnościami, stanowiące 14,3% populacji (dane na podstawie wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku na dzień 31 marca 2021 r.). W rzeczywistości jest ich dużo więcej – szacuje się, że może to być nawet, w zależności od kryterium, 7 mln. Ta liczna grupa osób z niepełnosprawnościami, których specyficzne potrzeby, nierzadko pomijane w procesie rozwoju ofert rynkowych, wymagają dedykowanych i innowacyjnych rozwiązań. Zaspokojenie tych unikalnych wymagań nie tylko przynosi wymierne korzyści społeczne, ale również otwiera nowe perspektywy komercyjne dla firm, które zdecydują się postawić na innowacje zwiększające dostępność. Inwestycja w te rozwiązania to krok w stronę odpowiedzialnego biznesu i szansa na realny wzrost w dynamicznie zmieniającym się krajobrazie rynkowym. Hasło „dostępność” odnosi się więc do idei tworzenia środowiska, w którym każdy, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, może w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, ekonomicznym i kulturalnym, bez napotykania barier i ograniczeń. Oznacza to aktywne dążenie do eliminowania przeszkód w dostępie do produktów, usług, środowiska oraz informacji, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły korzystać z nich na równi z osobami bez niepełnosprawności.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób ze szczególnymi potrzebami, program Ścieżka SMART oferuje realne wsparcie dla projektów mających na celu istotne zwiększenie dostępności. Inicjatywa ta ma na celu zniesienie barier występujących w przestrzeni fizycznej, cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, usługach czy procesach, a także zaspokojenie specyficznych potrzeb tej grupy osób. Przedmiotem projektów zgłaszanych do konkursu „Ścieżka SMART na rzecz dostępności” musi być konkretne rozwiązanie problemu lub problemów istotnie przyczyniających się do poprawy dostępności.
Konkurs skierowany jest do przedsiębiorstw, które planują projekty obejmujące prace badawczo-rozwojowe (B+R) i/lub wdrożenie innowacji. W ramach konkursów, duże przedsiębiorstwa zobowiązane są do realizacji modułu B+R, koncentrując się na opracowaniu nowych lub znacząco ulepszonych produktów, usług czy procesów. Natomiast sektor MŚP, ze względu na swoją specyfikę, ma większą swobodę wyboru – może zdecydować się na realizację modułu B+R, podobnie jak duże firmy albo wybrać moduł wdrożenia innowacji, skupiając się na implementacji i komercjalizacji wyników prac B+R. W obu przypadkach możliwe jest zaplanowanie obu modułów. Możliwe jest również uwzględnienie w projekcie i objęcie dofinansowaniem modułów dodatkowych: rozwój infrastruktury B+R, internacjonalizacja, rozwój kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, a także działania z zakresu cyfryzacji i zazieleniania działalności. Są to moduły fakultatywne. Dzięki temu Ścieżka SMART stwarza elastyczne i efektywne narzędzie wspierające realne zmiany w dostępności, przyczyniając się do włączenia społecznego i gospodarczego osób ze szczególnymi potrzebami.
Konkursy poświęcone działaniom badawczo – rozwojowym i szeroko rozumianej dostępności są podzielone pomiędzy ze względu na wielkość przedsiębiorstwa Wnioskodawcy:
Firmy z sektora MŚP |
Firmy z sektora dużych przedsiębiorstw (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) |
Organizator: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości |
Organizator: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju |
Termin naboru: 10.04.2025 – 12.06.2025 |
Termin naboru: 9.05.2025 – 30.06.2025 |
Budżet konkursu: 100 mln PLN |
Budżet konkursu: 50 mln PLN |
Maksymalna wartość dofinansowania: 50 mln PLN |
Maksymalna wartość dofinansowania: 70 mln PLN łącznie na cały projekt (przy czym kwota ta nie może przekroczyć kwoty alokacji w naborze) Dodatkowo: Duże przedsiębiorstwa (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) muszą zaplanować współpracę z MŚP w ramach projektu, aby uzyskać wsparcie. |
Poziom dofinansowania projektu: od 15% do 80% w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji projektu |
|
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych: 3 mln PLN w przypadku realizacji jednego modułu obligatoryjnego. W przypadku realizacji dwóch modułów obligatoryjnych limit 3 mln zł odnosi się do jednego (wybranego) modułu obligatoryjnego;
|
|
Rodzaje modułów, które można zrealizować w ramach projektu: Moduły obligatoryjne (w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw co najmniej jeden do wyboru, w przypadku dużych przedsiębiorstw moduł B+R jest obowiązkowy):
Moduły fakultatywne:
|
|
Jakie koszty kwalifikują się do wsparcia? W zależności od wybranych modułów są to m.in.:
|
Dostępność obejmuje szeroki zakres obszarów, od architektury i transportu, poprzez informacje i komunikację, aż po sferę edukacji i zatrudnienia. Kluczowe jest, aby projektować i wdrażać rozwiązania, które uwzględniają różnorodne potrzeby osób z niepełnosprawnościami, zapewniając im równy dostęp do zasobów i możliwości, a tym samym umożliwiając pełne i aktywne uczestnictwo w społeczeństwie. Dostępność to zatem fundament równości i sprawiedliwości społecznej, umożliwiający osobom z niepełnosprawnościami realizację ich potencjału i godne życie.
Jeśli konkurs ten jest dla Państwa interesujący, zapraszamy do kontaktu z Zespołem Dotacji i Ulg PwC, który oferuje wsparcie dla firm w pozyskiwaniu i rozliczaniu dotacji. Pomożemy Państwu w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie oraz w strukturyzacji pomysłu na projekt, uwzględniając wszystkie kluczowe aspekty i kryteria konkursu, aby maksymalizować szanse na pozyskanie dotacji.