Trwa proces legislacyjny rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw, który został przedłożony przez Ministra klimatu i środowiska (aktualnie projekt został skierowany do I czytania w Sejmie).
Przedmiotowy projekt ustawy dotyczy zapewnienia stabilnego poziomu cen energii elektrycznej i paliw gazowych dla wybranych odbiorców, którzy są szczególnie narażeni na wzrost cen paliw i energii poprzez m.in. zwiększenie podstawowego limitu zużycia energii objętego zamrożeniem cen na poziomie z 2022 r., oraz obniżeniu ceny maksymalnej energii elektrycznej w kolejnych kwartałach 2023 r.. W ramach wprowadzanych zmian, projekt ustawy przewiduje także konieczność odprowadzania na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny nadmiarowych dochodów dla dużych podmiotów z sektora wydobycia węgla i produkcji koksu.
Nowa danina dla spółek węglowych
Zgodnie z obecnie procedowanym projektem, planowane jest wprowadzenie składki solidarnościowej od przedsiębiorstw działających w sektorze węglowym, w celu częściowego sfinansowania obniżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz podmiotów wrażliwych. Jest to rozwiązanie podobne do aktualnie obowiązującego odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny dokonywanego przez podmioty dokonujące obrotu energią elektryczną.
Do przekazania składki solidarnościowej obowiązany jest przedsiębiorca, który w dniu 1 stycznia 2023 r. spełnił łącznie następujące warunki:
1) prowadził działalność gospodarczą w co najmniej jednym z następujących obszarów:
a) eksploatacji złóż węgla kamiennego lub węgla brunatnego na podstawie koncesji, dot. działalności w zakresie poszukiwania lub rozpoznawania kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla;
b) wytwarzania produktów koksowania węgla w instalacjach, o których mowa w załączniku 1 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych,
2) nie był w 2022 r. małym przedsiębiorcą ani średnim przedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
Powyższy obowiązek nie dotyczy przedsiębiorcy:
- prowadzącego działalność w zakresie eksploatacji węgla kamiennego, który w roku podatkowym 2022 został objęty systemem wsparcia, który jest mechanizmem wsparcia publicznego dla sektora górnictwa węgla kamiennego, przyjęty w celu stopniowego wygaszania działalności wydobywczej węgla kamiennego, obejmujący w szczególności dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz pokrycie kosztów wynikających z zakończenia wydobycia węgla kamiennego i likwidacji jednostek produkcyjnych, które nie są związane z bieżącą produkcją, dla objętych nim przedsiębiorstw górniczych;
- prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania produktów koksowania węgla w instalacjach, którego wysokość przychodów ze sprzedaży wyrobów węglowych, stanowi co najwyżej 75% przychodu uzyskanego w roku podatkowym 2022;
- prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie eksploatacji złóż węgla brunatnego, którego obrót z tej działalności gospodarczej w roku podatkowym 2022 wynosił mniej niż 75% całości obrotu.
Wysokość składki solidarnościowej ma być ustalana w oparciu o dochód uzyskany w 2022 roku i ma obejmować 33% wartości przekraczającej 120% średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych 4 lat.
Nowa danina ma również obejmować te podmioty, które zaczęły działalność w 2022 roku bądź spełniały warunki wskazane w projekcie ustawy w okresie krótszym niż ostatnie 4 lata.
Podmioty zobowiązane do obliczenia oraz zapłaty składki solidarnościowej zobowiązane będą do złożenia sprawozdania Zarządcy Rozliczeń w zakresie tej składki (zasadniczo w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy). Jednocześnie, samą daninę solidarnościową należy uiścić w terminie 30 dni od ostatniego dnia terminu na złożenie ww. sprawozdania.
Projektowana ustawa ma wejść w życie w terminie 14 dni od jej ogłoszenia.
Będziemy na bieżąco informować Państwa o przebiegu procesu legislacyjnego i ewentualnych zmianach.