Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje się do ogłoszenia pilotażu programu grantowego “Robogrant”, którego celem będzie zwiększenie konkurencyjności branży meblarskiej. Zgodnie z posiadanym przez nas obecnie informacjami konkurs zostanie przeprowadzony w drugiej połowie 2022 roku.

 

Branża meblarska odgrywa zauważalną rolę w skali całej polskiej gospodarki, odpowiadając za blisko 2% polskiego PKB. Większość z wytwarzanych w naszym kraju mebli trafia na eksport, głównie do Europy Zachodniej. Sektor ten nie jest w pierwszej kolejności kojarzony z innowacjami, co nie znaczy, że w jego działalności brak na nie miejsca. Właśnie dzięki innowacjom, takim jak zwiększenie poziomu automatyzacji i robotyzacji polscy producenci mogą budować swoją przewagę nad konkurencją.

Dzięki udziałowi w pilotażu “Robogrant” firmy produkujące meble (dział 31 PKD) z sektora MŚP będą mogły uzyskać nawet osiemset pięćdziesiąt tysięcy złotych dotacji na zakup, instalację i uruchomienie robota przemysłowego. Dodatkowo wsparcie będzie mogło obejmować zakup wartości niematerialnych i prawnych (licencji, patentów, kosztów prac rozwojowych) niezbędnych dla wdrożenia tego robota w działalności operacyjnej. Wsparcie ma mieć charakter kompleksowy i umożli sfinansowanie rozwiązań komplementarnych z obecnymi maszynami w firmie.

Wymagany wkład własny do projektu to min. 15%. na realizację pilotażowego konkursu zabezpieczono kwotę 29 mln złotych. 

Co istotne aby ubiegać się o dofinansowanie oprócz kodu PKD z działu 31 firma musi wykazać przychód ze sprzedaży nie mniejszy niż 3 mln złotych w przynajmniej dwóch z trzech ostatnich zamkniętych lat obrotowych.   

Udział firm w pilotażu “Robogrant” pozwoli im na zwiększenie wydajności i elastyczności produkcji, poprawę jakości wytwarzanych mebli i automatyzację przynajmniej części procesów. Jest to o tyle istotne, że branża meblarska, jak wiele innych boryka się z niedoborami kadrowymi . Automatyzacja pozwala uniknąć problemów z brakiem kadry i zwiększyć przewagi konkurencyjne nad producentami z innych krajów.

Co warte podkreślenia program grantowy “Robogrant” może stanowić uzupełnienie funkcjonującej od 1 stycznia 2022 roku ulgi na robotyzację. Ulga ta pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodu poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację. Pozwala ona odliczyć koszty związane z zakupem fabrycznie nowych maszyn, oprogramowania, szkoleń czy też opłat leasingowych. Szczegółowe informacje na temat ulgi znajdą Państwo pod adresem https://studio.pwc.pl/aktualnosci/komentarze/ulga-na-robotyzacje-polski-lad

W przypadku Państwa zainteresowania konkursem, zapraszamy do współpracy!