Zakończyła się procedura notyfikacji do Komisji Europejskiej Programu udzielania pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych o strategicznym znaczeniu dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto. Komisja Europejska zatwierdziła budżet Programu w wysokości 5 mld zł i zatwierdziła możliwość udzielania dotacji w ramach tego Programu.
Program przewiduje pomoc publiczną dla przedsiębiorców, w formie dotacji celowych, dla inwestycji w sektorach gospodarki, które są kluczowe dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto, zgodnie z planem Europejskiego Zielonego Ładu. Jest to kluczowa strategia Unii Europejskiej, mającą na celu przekształcenie gospodarki UE w kierunku neutralności klimatycznej do 2050 roku.
O dotację w ramach Programu można aplikować do końca 2025 r., należy jednak pamiętać, że Program ma ograniczony budżet, zatem rozważając inwestycję kwalifikującą się do wsparcia, warto o nie zaaplikować jak najszybciej. Więcej o tym Programie w naszym wcześniejszym artykule.
Zatwierdzenie Programu przez Komisję oznacza, że Minister Rozwoju i Technologii będzie już mógł zawierać umowy o udzielenie dotacji z przedsiębiorcami składającymi wnioski o jej udzielenie w ramach Programu. Przypominamy, że w ramach Programu inwestor może otrzymać nawet 350 mln euro dotacji na swoją inwestycję.
Nowelizacja Rozporządzenia
Ponadto, 29 sierpnia 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 12 sierpnia 2024 r., zmieniające Rozporządzenie dotyczące udzielania pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych o strategicznym znaczeniu dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto („Rozporządzenie TCTF”).
Nowelizacja Rozporządzenia TCTF wprowadza:
- Doprecyzowanie rozumienia pojęcia surowców krytycznych kwalifikowanych w ramach Programu.
- Wymóg złożenia przez przedsiębiorcę oświadczenia o spełnieniu warunków uzupełniających (tzw. kryteriów jakościowych).
- Zapis, że przedsiębiorca ubiegający się o pomoc dla projektu niskoemisyjnego za każdy warunek uzupełniający, do którego spełnienia się zobowiąże, otrzymuje jeden punkt, z tym że maksymalna suma punktów za spełnienie tych warunków wynosi 10.
- Możliwość przeliczenia wartości grantu i zmniejszenia jego wartości, jeśli zmniejszy się liczba warunków uzupełniających, które przedsiębiorca zobowiązał się spełnić.
- Doprecyzowanie wzoru wniosku aplikacyjnego stanowiącego załącznik nr 2 do Rozporządzenia TCTF.
Celem nowelizacji Rozporządzenia było m.in. dostosowanie polskich przepisów do przepisów europejskich. Co istotne, nowe przepisy mają zastosowanie również do już złożonych wniosków, więc przedsiębiorcy, którzy je złożyli, będą musieli je uzupełnić zgodnie z wezwaniami wysyłanymi przez Ministerstwo.
Jeśli chcieliby Państwo porozmawiać o omawianym zagadnieniu lub innych formach wsparcia Państwa inwestycji, zachęcamy do kontaktu z Zespołem Pomocy Publicznej PwC. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Państwa pytania w tym zakresie. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w badaniu potencjału do skorzystania z danego źródła wsparcia, w tym TCTF, przygotowywaniu dokumentacji aplikacyjnej, czy rozliczaniu projektów dotyczących pomocy publicznej.