Mechanizm IPCEI to jeden z najważniejszych instrumentów wspierających nową politykę gospodarczą oraz politykę konkurencji Unii Europejskiej. Jego celem jest wzmocnienie potencjału europejskiego przemysłu w kontekście globalnej konkurencji, jakiej poddana jest gospodarka UE. 

 

Istnieje kilka obszarów IPCEI, m.in. dot. zaawansowanych materiałów cyrkularnych dla czystych technologii, sztucznej inteligencji, infrastruktury Edge Cloud, zaawansowanych technologii półprzewodnikowych oraz innowacyjnych technologii jądrowych. Od zeszłego roku trwają konsultacje i poszukiwania polskich kandydatów zainteresowanych utworzeniem międzynarodowych konsorcjów i udziałem w naborach z mechanizmu IPCEI. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii do 18 lipca 2025 r. prowadziło konsultacje krajowe dotyczące instrumentu IPCEI Biotech (ang. Important Projects of Common European Interest). Jest to instrument finansowy wspierający projekty tzw. wspólnego zainteresowania państw członkowskich. Jego zadaniem jest wspieranie inicjatyw strategicznych, tam, gdzie zwykłe ramy finansowania krajowego nie są wystarczające.  

W ramach IPCEI finansowane są projekty charakteryzujące się: 

  • wysokim poziomem innowacyjności, 
  • pozytywnym wpływem na środowisko, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności całego europejskiego przemysłu. 

Konsultacje dotyczą IPCEI Biotech, koncentrowały się na działaniach w obszarze biotechnologii niemedycznej:  

  1. chemikalia pochodzenia biologicznego,
  2. materiały pochodzenia biologicznego,
  3. kluczowe składniki dla pasz i żywności.

W czerwcu ministerstwo zakończyło również konsultacje w ramach IPCEI CAM, czyli w zakresie zaawansowanych materiałów cyrkularnych dla czystych technologii.   

Tworzenie tego typu materiałów jest niezbędne do zabezpieczenia strategicznej autonomii UE i napędzania zrównoważonych innowacji w energetyce, mobilności i elektronice. Zależność Europy od importowanych surowców (w szczególności krytycznych), w połączeniu z wysokimi kosztami prac badawczo-rozwojowych i długimi harmonogramami komercjalizacji, stwarza znaczne bariery dla rozwoju odpornej gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Mechanizm IPCEI daje duże szanse atrakcyjnego finansowania nie tylko dla wskazanych wyżej branż. Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat mechanizmu IPCEI i finansowania strategicznych inwestycji zachęcamy do kontaktu z Zespołem PwC.