W poprzednich artykułach przybliżyliśmy Państwu zasady działania i formy wsparcia w ramach konkursów Innovation Fund. Dzisiaj chcielibyśmy skupić się na tym, jak prawidłowo przygotować się do samego procesu aplikowania, na co zwrócić uwagę, gdzie szukać informacji, etc.
Dokumentacja konkursowa publikowana jest w ostatnich miesiącach roku. Jest ona dostępna na stronach internetowych Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA). Proszę zwrócić uwagę na wersję dokumentacji, ponieważ może ona podlegać aktualizacji w trakcie trwania konkursu. Ewentualne nowsze wersje dokumentów zawierają zawsze rejestr zmian.
Publikacja dokumentacji konkursowej zbiega się zwykle z organizacją wydarzeń pod nazwą „Info Days". W trakcie tych wirtualnych spotkań przedstawiciele CINEA nie tylko prezentują najważniejsze założenia konkursu, ale jest to również okazja do zadania nurtujących Państwa pytań. Istnieje także możliwość zadawania pytań drogą mailową – najczęściej zadawane pytania są dostępne na stronie internetowej konkursu. Zachęcamy do zapisania się do newslettera CINEA, aby otrzymywać z wyprzedzeniem informacje na temat tego typu wydarzeń.
Proszę pamiętać, że wnioski przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną, na portalu Funding & Tenders. Każdy wnioskodawca musi posiadać konto na tym portalu. Proszę upewnić się, że posiadają Państwo numer PIC, niezbędny do złożenia wniosku. Radzimy wnioskować o konto na portalu z odpowiednim wyprzedzeniem, jak również nie odkładać złożenia wniosku do ostatnich godzin naboru. Systemy mogą być wówczas mocno obciążone i działać z opóźnieniem.
Omówiliśmy już kwestie techniczne związane z aplikowaniem. Warto zastanowić się również nad poniższymi kwestiami merytorycznymi przed przystąpieniem do przygotowywania aplikacji.
Rezultatem prac projektowych ma być przede wszystkim nowatorska technologia. Warto w aplikacji porównać spodziewane efekty projektu z aktualnym stanem wiedzy i konkurencji. Warto zawczasu poszukiwać informacji o konkurencji, nowinkach w branży itp. Warto również przeanalizować wyniki poprzednich naborów (są one powszechnie dostępne wraz z podstawowymi informacjami o projektach), aby mieć lepsze rozeznanie w rynku.
Kolejnym istotnym elementem wniosku, który można zacząć kompletować wcześniej, są listy poparcia. Podczas oceny eksperci przykładają dużą wagę do uzasadnienia biznesowego. Nawiązanie współpracy, uzyskanie listów intencyjnych lub innych dokumentów świadczących o kooperacji są często procesami długotrwałymi, dlatego warto rozpocząć ten proces jak najwcześniej. Takie dowody poparcia potwierdzają również całościowe podejście do projektu. Listy te mogą potwierdzać np. dostawy niezbędnych surowców, zapewnienie potencjalnych odbiorców produktu, jak również dostępność niezbędnych partnerów technologicznych do realizacji projektu.
Wykonując opisane powyżej kroki, zyskają Państwo większy komfort podczas aplikowania o środki. Mimo iż wnioski można składać przez przeszło 4 miesiące, sam proces przygotowania aplikacji i zebrania wszystkich załączników może wydawać się skomplikowany i żmudny. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przed startem konkursu mają Państwo szansę znacząco uprościć i ułatwić ten proces.
Poza elementami proceduralnymi kluczowe z punktu widzenia oceny jest określenie strategii aplikowania - czyli analiza projektu pod kątem uzyskania jak największej liczby punktów w kryteriach. Niezwykle ważne jest również określenie koncepcji oraz zbudowania modelu innowacji. To właśnie innowacyjność, jest kluczowa w całym procesie oceny. Wniosek, który nie spełnia kryterium innowacyjności, nie podlega dalszej ocenie.
Jeśli mieliby Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące procedury aplikowania o środki z Innovation Fund lub byli Państwo zainteresowani przygotowaniem wniosku, zachęcamy do kontaktu z pracownikami Zespołu Pomocy Publicznej PwC. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania w tym zakresie.