W ramach programu Horyzont Europa Komisja Europejska ogłosiła 17 września cztery nowe nabory m.in. na innowacyjne projekty miejskie, wsparcie dla miast w opracowaniu strategii i polityk czy też program wsparcia finansowego. To już kolejna edycja naborów kierowanych do 100 miast z 27 państw członkowskich UE oraz 12 miast z krajów stowarzyszonych z Horyzont Europa, w ich transformacji w kierunku neutralności klimatycznej.
Neutralne dla klimatu i inteligentne miasta odgrywają kluczową rolę w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Zmniejszone zanieczyszczenie powietrza, ograniczenie hałasu, zmniejszenie miejskiego śladu środowiskowego, poprawa zazieleniania miast, zmniejszenie uszczelniania to nie jedyne cele, które przybliżają miasta do realizacji planu działań UE na rzecz zerowego zanieczyszczenia. Dlatego też Unia Europejska będzie wspierać miasta w procesie zielonej i cyfrowej transformacji.
Horyzont Europa jest największym w historii Unii Europejskiej programem w zakresie badań naukowych i innowacji. Wyzwania w ramach misji Climate-Neutral and Smart Cities często koncentrują się na różnych aspektach osiągania neutralności klimatycznej poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań związanych z mobilnością miejską, efektywnością energetyczną, czy też zrównoważonym planowaniem urbanistycznym i zaangażowaniem obywateli.
Tematy w ramach tegorocznych konkursów będą nadal dotyczyć opracowywania, skalowania działań, rozwiązań w zakresie badań i innowacji w następujących obszarach:
- Przekształcanie przestrzeni miejskich w kierunku neutralności klimatycznej HORIZON-MISS-2024-CIT-01-01
- Tworzenie miast wolnych od zanieczyszczeń HORIZON-MISS-2024-CIT-01-02
- Zarządzanie mobilnością i promowanie zmian zachowań w zakresie transportu HORIZON-MISS-2024-CIT-01-03
- Zintegrowane obszary podmiejskie w procesie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej HORIZON-MISS-2024-CIT-01-04
Jakie rodzaje działań i jaki poziom dofinansowania?
Wysokość wsparcia projektów przez Komisję Europejską wynosi aż do 100% kosztów kwalifikowanych, w tym na:
- Działania w zakresie badań i innowacji (RIA), które tworzą nową wiedzę i/lub eksplorują nową lub ulepszoną technologię, produkt, proces, usługę lub rozwiązanie - do 100% kosztów projektu.
- Działania innowacyjne (IA), które opracowują plany lub projekty nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług, w tym prototypowanie, testowanie, demonstrację, pilotaż, weryfikację na dużą skalę produktu i replikację na rynku - do 70% kosztów projektu.
- Działania koordynacyjne i wspierające (CSA), które poprawiają współpracę między podmiotami prawnymi z UE i krajami stowarzyszonymi w celu wzmocnienia Europejskiej Przestrzeni Badawczej, obejmujące m.in. standaryzację, dystrybucję, podnoszenie świadomości, komunikację i działania sieciowe, dialogi polityczne, wzajemne uczenie się lub badania - do 100% kosztów projektu.
Dla kogo?
Konkursy kierowane w szczególności do: jednostek publicznych, centrów badawczych, uniwersytetów i instytutów, przedsiębiorstw, stowarzyszeń, fundacji, organizacji non-profit, NGOs oraz organizacji międzynarodowych.
Projekty realizowane są w ramach międzynarodowych konsorcjów: minimum 3 niezależne podmioty z 3 różnych państw Unii Europejskiej lub stowarzyszonych z programem Horyzont Europa, z czego przynajmniej jeden z państwa UE.
Kluczowe daty
Data zamknięcia naboru wniosków przypada na 11 luty 2025 r.
Jeśli mieliby Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące omawianych w niniejszym artykule naborów zachęcamy do kontaktu z zespołem pomocy publicznej PwC. Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania w tym zakresie. Wszystkie zainteresowane podmioty mogą efektywnie przygotować swoje propozycje projektów, które przyczynią się do realizacji celu neutralności klimatycznej. Zachęcamy do konsultacji koncepcji projektów z PwC – służymy wsparciem na każdym etapie.