Polityka Unii Europejskiej w zakresie odnawialnych źródeł energii stanowi kluczowy element działań UE na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz wsparcia innowacji i wzrostu gospodarczego. Zeszłoroczne zmiany w dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED III), która zastąpiła wcześniejsza jej wersję - dyrektywę RED II, określają wiążący cel UE w zakresie OZE w 2030 r. na poziomie co najmniej 42,5%, w porównaniu z obecnym celem 32%. W praktyce oznacza to niemal podwojenie obecnego udziału energii z OZE.

 

Wyznaczony i przyjęty przez Radę Unii Europejskiej kierunek zmian w produkcji energii przekłada się również na wsparcie instytucjonalne w postaci polskich programów krajowych i regionalnych. Pomimo faktu, że w 2023 roku Polska ponownie pobiła rekord produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (według wstępnych szacunków wygenerowały one znacznie ponad 40 TWh, odpowiadając za 27% krajowej produkcji), a udział węgla spadł do najniższego poziomu w historii, to wciąż mamy dużo do zrobienia w tej materii. Nie dziwi więc fakt, że polskie instytucje wychodzą z kolejnymi programami oferującymi przedsiębiorcom różne formy zastrzyków finansowych na zieloną transformację. 

Jedną z takich form pomocy będzie realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego projekt Pożyczka na OZE dla przedsiębiorstw z dotacją w formie umorzenia. Środki, które w ramach projektu trafią do dolnośląskich przedsiębiorców, mają wynieść niecałe 144 mln PLN, a celem tego instrumentu finansowego jest wzrost produkcji energii elektrycznej i cieplnej z OZE w województwie dolnośląskim. 

Typy inwestycji końcowych, które będzie można zrealizować w ramach projektu to:

  • Budowa lub rozbudowa instalacji odnawialnych źródeł energii wytwarzających energię elektryczną i/lub cieplną (w tym instalacje kogeneracyjne, np.: biogazownie):
    • promieniowania słonecznego,
    • geotermii,
    • aerotermii/energii otoczenia (w tym pompy ciepła),
    • biomasy i biogazu;
  • Do 49% wydatków kwalifikowalnych w ramach Jednostkowej Pożyczki może zostać przeznaczone na:
    • budowę magazynów energii na potrzeby danego źródła OZE,
    • przyłączenie źródeł OZE do sieci energetycznych lub ciepłowniczych,
    • budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych wraz z infrastrukturą, wykorzystujących energię z danego źródła/magazynu energii,
    • budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci wewnątrz klastrów energii, spółdzielni energetycznych oraz społeczności energetycznych działających w zakresie energii odnawialnej,

przy czym wydatki wskazane w lit. b), i c), d) nie mogą stanowić więcej niż 25% wartości wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach Jednostkowej Pożyczki.

Podstawowe parametry pożyczki:

Maksymalna kwota pożyczki 5 mln zł dla instalacji:

  • promieniowania słonecznego,
  • geotermii,
  • aerotermii/energii otoczenia (w tym pompy ciepła),

Maksymalna kwota pożyczki 8 mln zł dla instalacji:

  • biomasy i biogazu.

Maksymalny okres spłaty:

  • 120 m-cy (10 lat) dla instalacji o mocy do 50kW,
  • 144 miesiące (12 lat) dla instalacji o mocy powyżej 50 kW.

Dodatkowo:

  • karencja w spłacie kapitału do 12 m-cy.
  • pożyczka może sfinansować do 100% wydatków w ramach Inwestycji Końcowej.
  • Inwestycje Końcowe muszą być realizowane wyłącznie na terenie województwa dolnośląskiego.

Kluczową informacją dla potencjalnych Beneficjentów programu jest to, że przy spełnieniu określonych warunków, pożyczkobiorca będzie mógł liczyć na umorzenie części pożyczki. Warunki, które należałoby spełnić, to:

  • w przypadku budowy / rozbudowy instalacji do produkcji energii elektrycznej i/lub cieplnej na własne potrzeby Ostatecznego Odbiorcy będącego prosumentem – umorzenie: 10% wartości Jednostkowej Pożyczki
  • w przypadku budowy i rozbudowy instalacji wytwarzającej energię z biogazu lub z biomasy - umorzenie: 20% wartości Jednostkowej Pożyczki,
  • w przypadku budowy magazynu energii jako elementu dodatkowego i dedykowanego inwestycji opisanej powyżej – umorzenie: 20% wartości Jednostkowej Pożyczki.

Jeżeli Ostateczny Odbiorca spełni więcej niż jeden z ww. warunków wysokość umorzeń sumuje się maksymalnie do 30% wartości Jednostkowej Pożyczki.

W określonym przypadku, Beneficjent może również liczyć na wydłużenie okresu spłaty - w przypadku Jednostkowych Pożyczek na Inwestycje Końcowe dotyczące wytwarzania energii z biogazu, dla instalacji o mocy powyżej 50 kW, okres spłaty Jednostkowej Pożyczki określony w Umowie Inwestycyjnej może zostać wydłużony o 36 miesięcy i wyniesie 180 miesięcy (15 lat),

Jednostkowe Pożyczki udzielane Ostatecznym Odbiorcom mogą być udzielane na warunkach korzystniejszych niż rynkowe lub na warunkach rynkowych, przy czym:

  • oprocentowanie na warunkach korzystniejszych niż rynkowe wynosi 1%
  • oprocentowanie na zasadach rynkowych ustalane jest w wysokości stopy referencyjnej obliczanej przy zastosowaniu obowiązującej stopy bazowej oraz marży ustalonej w oparciu o Komunikat Komisji Europejskiej z dnia 19 stycznia 2008 r. w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych lub komunikatu zastępującego (od 1.01.2024 stopa bazowa wynosi 5,68 %).

Katalog podmiotów, które będą mogły ubiegać się do pożyczkę, jest dosyć szeroki. O wsparcie będą mogły aplikować mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, duże przedsiębiorstwa, spółki prawa handlowego w których udziały lub akcje posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, spółdzielnie energetyczne oraz koordynator lub członek porozumienia cywilnoprawnego będącego klastrem energii.

Obecnie trwają rozmowy Banku Gospodarstwa Krajowego z partnerami finansującymi, którzy w imieniu BGK będą oceniać wnioski i rozdysponowywać środki. Oczekuje się, że projekt ruszy najwcześniej pod koniec 2024 roku. Niewykluczone również, że pewne założenia projektu ulegną zmianie w przyszłości. 

Zachęcamy do kontaktu z nami - posiadamy wieloletnie doświadczenie w badaniu potencjału do skorzystania z źródeł wsparcia, przygotowywaniu dokumentacji aplikacyjnej, czy rozliczaniu projektów dotyczących pomocy publicznej. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Państwa pytania w tym zakresie. Zapraszamy także do konsultacji koncepcji projektów – służymy wsparciem na każdym etapie.