Kredyt Ekologiczny, konkurs ogłoszony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ma wesprzeć przedsiębiorstwa poprzez finansowanie inwestycji mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez modernizację infrastruktury. Wsparcie przyznawane będzie w formie bezzwrotnej dotacji na spłatę kredytu dla przedsiębiorstw sektora MŚP (mikro, małe i średnie) oraz small mid-caps i mid-caps, które chcą zmodernizować posiadaną infrastrukturę (np. budynki, maszyny i urządzenia). Wnioski o przyznanie dotacji można składać od 13 czerwca 2023 r. do 17 sierpnia 2023 r.
Efektem wyżej wspomnianej modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej w zmodernizowanym obszarze o przynajmniej 30 proc. w porównaniu do bieżącego zużycia, potwierdzone wykonaniem audytu, który będzie uzasadniał potrzebę i zakres wprowadzanych rozwiązań. Przeprowadzenie audytu energetycznego jest w każdym przypadku obligatoryjne. Dokument audytu stanowi również obowiązkowy załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Zakres audytu nie został określony w dokumentacji konkursowej, ale wskazano jego obowiązkowe elementy. W ramach projektu możliwe jest złożenie dokumentu audytowego, który składa się z dwóch zasadniczych części:
- audytu energetycznego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, oraz
- audytu efektywności energetycznej.
Audyt w części termomodernizacyjnej jest obowiązkowy, a wynikający z niego zakres prac musi być wykonany w ramach projektu. Należy pamiętać, że wymagana jest oszczędność energii pierwotnej w wysokości 30%, co jest podstawowym wymogiem w ramach naboru. Audyt powinien zostać sporządzony w sposób bilansowy oraz zgodnie z wiedzą techniczną.
W ramach naboru nie określono wymagań dotyczących uprawnień osób przeprowadzających audyty i przygotowujących dokument audytu oraz nie sporządzono zamkniętej listy audytorów uprawnionych do przeprowadzenia audytu. W związku z tym możliwe jest zaangażowanie dowolnej firmy/osoby posiadającej odpowiednią wiedzę i kompetencje. Jednocześnie to wnioskodawca odpowiada za rzetelność danych przedstawionych we wniosku o dofinansowanie i załącznikach do niego.
Co ważne, wydatki kwalifikowane inwestycji muszą wynikać właśnie z audytu energetycznego przeprowadzonego przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Zatem treść wniosku w dużej mierze będzie opierać się o przeprowadzony audyt. Dopuszczalna jest kwalifikacja działań wykraczających poza rekomendacje audytu pod warunkiem, że nie przekraczają one 15% kosztów kwalifikowanych projektu oraz realizują szersze cele Europejskiego Zielonego Ładu.
Zgodnie z dokumentacją naboru, raport z audytu musi zawierać analizy usprawnień wraz z niezbędnymi obliczeniami i opisami potwierdzającymi możliwe do osiągnięcia oszczędności energii pierwotnej i energii końcowej. Karta Dokumentu audytu powinna zawierać kluczowe informacje z wykonanych audytów, takie jak:
- wskazanie rodzaju przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej,
- oszczędność energii pierwotnej i końcowej w MWh/rok, (%),
- tabelę podsumowującą w przypadku większej liczby procesów,
- informacje o osobach sporządzających kartę Dokumentu audytu.
Warunkiem kwalifikowania kosztu przygotowania audytu do dofinansowania jest wyłonienie jego wykonawcy w postępowaniu konkurencyjnym. Istnieje także możliwość wyboru wykonawcy „z wolnej ręki”, jednak wówczas koszty audytu należy pokryć z własnych środków. Koszt audytu energetycznego w dużej mierze zależy od jego zakresu. Bardzo duża różnorodność przedsięwzięć powoduje, że rozpiętość cenowa kosztów audytu również może być szeroka.