Zmiany w ustawie o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin. Dokumenty wydane do 1 sierpnia 2021 r. stracą ważność w ciągu pięciu lat, natomiast od 2 sierpnia zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu są wydawane maksymalnie na 10 lat
W dniu 2 sierpnia weszły w życie nowe przepisy w zakresie dokumentów wydawanych obywatelom państw członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii i członkom ich rodzin.
Najistotniejsze zmiany w przepisach z punktu widzenia cudzoziemca
- dokumenty wydane obywatelom UE do 1 sierpnia 2021 r. zachowają ważność przez okres, na który zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 3 sierpnia 2026 r.
- został wprowadzony nowy wzór formularza o zarejestrowanie pobytu obywatela UE w Polsce
- zmieniono wzór zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu. Obecnie będzie ono miało formę “karty pobytowej”, wydawanej dotychczas obywatelom państw trzecich
- została zmieniona lista wymaganych dokumentów do zarejestrowania pobytu
- określono termin ważności zaświadczenia o rejestracji pobytu – 10 lat. Dotychczas dokument był wydawany bez określenia terminu ważności
- określono procedury dotyczące zwrotu dokumentów wydawanych obywatelom UE oraz członkom ich rodzin, zgłaszania ich utraty, uszkodzenia oraz anulowania.
(kliknij aby powiększyć obrazek)
Źródło:Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2021 r. w sprawie wniosków i dokumentów dotyczących prawa pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin Dz.U. dnia 30 lipca 2021 r. Poz. 1392
Zmiany dotyczą także osobistego stawiennictwa podczas wnioskowania o zarejestrowanie pobytu
- wprowadzono wymóg osobistego stawiennictwa i złożenia odcisków linii papilarnych w przypadku małoletnich członków rodziny niebędących obywatelami UE, którzy ukończyli 6 lat.
- odbiór karty pobytu dla osób małoletnich poniżej 13 roku życia będzie możliwy przez rodziców, opiekunów prawnych lub pełnomocnika.
Nowelizacja ustawy wprowadza również nowe przepisy, rozszerzające wachlarz czynności dowodowych o możliwość wykonywania wywiadów środowiskowych przez Straż Graniczną w celu ustalenia, czy związek małżeński z obywatelem UE lub obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej nie został zawarty wyłącznie w celu umożliwienia wjazdu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przejazdu przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu z tego terytorium. Wymienione czynności mogą być prowadzone z wyłączeniem przepisów art. 79 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, to jest informowania strony o miejscu i czasie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.
Wprowadzenie nowych regulacji ma na celu dostosowanie prawa polskiego do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.