15 lipca 2020 r. Komisja Europejska przyjęła plan działania, określający kierunki zmian w systemie podatkowym w perspektywie na lata 2020-2023. Spora część zapowiadanych zmian dotyczy Dyrektywy VAT.
Celem zmian jest intensyfikacja walki z nadużyciami podatkowymi oraz ograniczanie nieuczciwej konkurencji podatkowej. Co ważne, planowane reformy mają również na celu zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych oraz uproszczenie systemu podatkowego tak, by był on postrzegany przez podatników jako bardziej przyjazny i przejrzysty.
Zgodnie z przedstawionym planem już w perspektywie najbliższych miesięcy (na przełomie 2020 i 2021 r.) planowane jest przedstawienie propozycji legislacyjnych modyfikujących zasady zwolnienia od VAT usług finansowych i ubezpieczeniowych - co będzie miało wpływ na zakres prawa do odliczenia podatku dla podmiotów świadczących tego rodzaju usługi.
Najwięcej nowości ma pojawić się przy okazji kilku nowelizacji do Dyrektywy VAT planowanych na lata 2022-2023. Zmiany te mogą przynieść uproszczenie obowiązujących przepisów oraz obowiązków sprawozdawczych, m.in. poprzez automatyzację wymiany informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych VAT pomiędzy państwami członkowskimi czy zredukowanie do minimum zakresu raportowania oraz deklaracji VAT.
Ponadto, planowane jest wprowadzenie wyłącznie jednej rejestracji dla celów VAT w Unii Europejskiej, co może okazać się dużym uproszczeniem dla podatników dokonujących transakcji w różnych państwach członkowskich.
Zapowiedziane kierunki zmian
2020-2021
- Pierwszą oraz wydaje się że najistotniejszą z prac zapowiedzianych na lata 2020-2021 ma być przedstawienie propozycji legislacyjnych dotyczących modyfikacji zasad zwolnienia zwolnienia z VAT dla usług finansowych i ubezpieczeniowych. Oznaczałoby to obowiązek weryfikacji dotychczasowych rozliczeń przez podmioty działające na rynku finansowo-ubezpieczeniowym. Potencjalnie, zmiany te mogą mieć również wpływ na zakres prawa do odliczenia podatku przez podmioty świadczące tego rodzaju usługi.
2022-2023
Zgodnie z wydanym komunikatem, planowane jest opublikowanie projektów kilku nowelizacji dyrektywy VAT, które pozwolą m.in. na:
- Zmiany w obowiązkach sprawozdawczych, które mają w efekcie ułatwić wymianę pomiędzy administracjami skarbowymi poszczególnych krajów informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych w czasie rzeczywistym,
- poszerzenie zakresu e-fakturowania,
- ograniczenie do niezbędnego minimum zakresu deklaracji VAT i innych obowiązków sprawozdawczych,
- wygaśnięcie obowiązku rejestracji przedsiębiorców dla celów podatku VAT w poszczególnych krajach unijnych (planowane jest, że przedsiębiorca, który zarejestruje się dla celów VAT w jednym kraju unijnym, nie będzie musiał rejestrować się w innym kraju UE),
- rozszerzenie mechanizmu One Stop Shop - mechanizm ten miałby umożliwić zgłaszanie szerszej kategorii transakcji B2C w UE za pomocą jednej deklaracji VAT, którą należałoby złożyć w państwie członkowskim, w którym podatnik ma siedzibę,
- wprowadzenie przepisów regulujących status i rozliczenia podatkowe platform internetowych,
- ujednolicenie przepisów w zakresie zapewnienia równych warunków działania biur podróży w UE.
Podsumowanie
W najbliższych latach podatników mogą czekać istotne zmiany, niemniej ich wprowadzenie może równocześnie wiązać się z realnymi ułatwieniami w zakresie prowadzonej działalności. Opracowany komunikat Komisji Europejskiej nie przedstawia wprawdzie konkretnych unormowań, lecz wyznacza kierunek, w którym może zmierzać prawodawstwo unijne w najbliższych latach. Dlatego też należy śledzić dalsze prace i propozycje legislacyjne.