- Organ wydający:
- WSA Wrocław
- Data:
- 2020-09-10
- Sygnatura:
- SA/Wr 285/20
W ostatnim czasie organy podatkowe prezentowały stanowisko, zgodnie z którym podmioty zagraniczne chcące prowadzić działalność w zakresie podatku akcyzowego (np. w zakresie nabyć wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych i ich późniejszej sprzedaży na terytorium Polski) powinny posiadać oddział w Polsce. Powyższe skutecznie blokowało możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez takie podmioty oraz wymagało wyjaśnienia przez sąd administracyjny.
Takie stanowisko zostało zakwestionowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 września 2020 r., sygn. I SA/Wr 285/20. Całość sprawy prowadzili eksperci PwC. Sąd w uzasadnieniu wprost wskazał, że:
„Niedopuszczalne jest natomiast żądanie posiadania danych nieisniejących, a więc danych oddziału w przypadku przedsiębiorcy nie prowadzącego działalności w tej formie.”
Tym samym, zdaniem sądu, posiadanie oddziału w Polsce nie jest wymogiem obligatoryjnym dla rejestracji dla celów podatku akcyzowego oraz nie powinno stanowić przeszkody do prowadzenia działalności w tym zakresie. Co może stanowić nowe otwarcie dla biznesu, który chciałby rozpocząć działalność w Polsce w zakresie podatku akcyzowego.
Dodatkowo Sąd wskazał, że:
„ Dokonując na podstawie art. 178 Konsytucji RP samodzielnej oceny konstytucyjności przepisów Rozporządzenia skład orzekający stwierdził, że § 1 pkt 1 tegoż aktu wykonawczego jest niezgodny z art. 16 ust. 2 i art. 20 ustawy akcyzowej, gdyż przekracza delegację ustawową, nakładając nieprzewidziany ustawą obowiązek, zaś określony nim formularz, wymagając od przedsiębiorcy zagranicznego podania adresu siedziby oddziału zamiast (a nie obok) adresu siedziby, pomija dane, które w zgłoszeniu rejestracyjnym powinny znaleźć się obligatoryjnie.”