Przedsiębiorstwa coraz częściej rozważają instalację farm fotowoltaicznych (lub innych odnawialnych źródeł energii) w ramach prowadzonej działalności. Warto wcześniej poznać obowiązki prawnopodatkowe, jakie mogą pojawić się w związku z rozpoczęciem wytwarzania energii elektrycznej.

 

Proces wytwarzania energii elektrycznej znajduje się pod szczególnym nadzorem państwa dlatego warto odpowiednio wcześniej zapoznać się ze wszystkimi obowiązkami, które powstaną w przypadku rozpoczęcia wytwarzania energii elektrycznej.

 

Planujesz inwestycje w OZE? Sprawdź swoje obowiązki

Przykładem takiego obowiązku jest obowiązek rejestracji dla celów podatku akcyzowego w przypadku gdy przedsiębiorstwo zacznie wytwarzać energię elektryczną z farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy przekraczającej 1 MW, która jednocześnie oddaje energię do sieci dystrybucyjnej. W takim przypadku zaistnieje nie tylko obowiązek rejestracji dla celów podatku akcyzowego, ale również potencjalnie potrzeba rozliczenia tego podatku.

Całość inwestycji nie może zostać zrealizowana bez analizy obowiązków na gruncie Prawa Energetycznego. W tym zakresie należałoby zbadać potencjał wykonalności inwestycji, jej ograniczeń prawnych oraz wypracować propozycje rozwiązania ewentualnych ograniczeń jej realizacji.

W ramach analizy należy również uwzględnić także wpływ wytwarzanej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na konieczność realizacji obowiązku w odniesieniu do energii elektrycznej nabywanej od zewnętrznych sprzedawcy lub sprzedawców energii elektrycznej.

Powyższe są to tylko wybrane regulacje które należy  zbadać przed podjęciem decyzji o budowie takich mocy wytwórczych. Dodatkowo rozważając inwestycję należy uwzględnić m.in. ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy – prawo budowlane oraz aktów wykonawczych do tych ustaw.

 

OZE - warto się przygotować

Już na etapie planowania inwestycji należy dokonać analizy wpływu obowiązków związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej na prowadzoną działalność.

Oznacza to m.in. określenie katalogu obowiązków prawnopodatkowych związanych z instalacją mocy wytwórczych w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa wraz ze wskazaniem harmonogramu ich dopełnienia.

Istotne jest również przygotowanie od strony formalnoprawnej, tzn. uzyskanie odpowiednich rejestracji czy koncesji, a także przygotowanie od strony organizacyjnej - przykładowo przygotowanie pracowników przedsiębiorstwa do wypełniania nowych obowiązków związanych z inwestycją w odnawialne źródła energii.