Projektowane zmiany stanowią rewolucję dla podmiotów, wobec których został wyznaczony okres przejściowy na dostosowanie się do nowych regulacji. Warto podkreślić, iż rejestracja poprzez PUESC może i nie jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań, ale wymaga kontaktu z urzędem.

Krzysztof Wiński, Senior Manager, Indirect Tax
Ministerstwo Finansów zaprezentowało kolejny projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Oprócz szeregu zmian w zakresie elektronicznych dokumentów dostaw (np. wydłużenie okresu przejściowego na obligatoryjne wykorzystwanie e-dd do 12 stycznia 2021 r.) resort przewiduje również utworzenie Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych („CRPA”) prowadzonego w Systemie SZPROT.

Ministerstwo przewiduje rezygnację ze stosowanego obecnie wzoru zgłoszenia rejestracyjnego i określenie zakresu danych, które będą wymagane do zamieszczenia przy dokonywaniu zgłoszenia rejestracyjnego. W konsekwencji zgłoszenie rejestracyjne będzie dokonywane wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych („PUESC). 

Projekt nowelizacji przewiduje również okresy przejściowe dla podmiotów, które obecnie są już zarejestrowane dla celów akcyzy. I tak:

  • podmiot, który dokonał przed dniem 1 kwietnia 2020 r. rejetracji dla celów akcyzy staje się podmiotem wpisanym do CRPA z chwilą uzupełnienia zgłoszenia o informację o właściwym dla podmiotu naczelniku urzędu skarbowego. Powyższe może dotyczyć przykładowo podmiotów zużywających oraz zużywających podmiotów gospodarczych, które w ramach prowadzonej działalności wykorzystują wyroby zwolnione od akcyzy (np. oleje smarowe oraz alkohol etylowy) oraz opodatkowane zerową stawką akcyzy. Taką czynność należy dokonać do 30 czerwca 2020 r.
  • podmiot, który dokonał przed dniem 1 kwietnia 2020 r. rejestracji jako pośredniczący podmiot olejowy lub zużywający podmiot olejowy staje się podmiotem wpisanym do CRPA z chwilą uzupełnienia zgłoszenia o informację o właściwym dla podmiotu naczelniku urzędu skarbowego. Taką czynność należy dokonać do 30 czerwca 2020 r. albo 30 września 2020 r. (termin uzależniony od rodzaju podpisu złożonego pod zgłoszeniem rejestracyjnym).
  • podmiot, który złożył powiadomienie o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy lub pośredniczący podmiot gazowy jest obowiązany dokonać zgłoszenia do dnia 30 września 2020 r.

Warto podkreślić, iż brak dopełnienia formalności może skutkować utratą specjalnych statusów na gruncie akcyzy a tym samym niemożliwością skorzystania z preferencji podatkowych określonych w przepisach akcyzowych.

Przykładowo podmiot, który zużywa oleje smarowe i który nie dokona uzupełnienia zgłoszenia do 30 czerwca 2020 r. utraci swój specjalny status co w praktyce oznacza, że sprzedawca rozpocznie naliczanie podatku akcyzowego w zakresie sprzedaży tych wyrobów.

Projektowane zmiany stanowią rewolucję dla podmiotów, wobec których został wyznaczony okres przejściowy na dostosowanie się do nowych regulacji. Warto podkreślić, iż rejestracja poprzez PUESC może i nie jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań, ale wymaga kontaktu z urzędem. Co w przypadku złożenia takiego wniosku przez dużą liczbę podmiotów może oznaczać wydłużony czas działania po stronie urzędu (nawet do 50 dni roboczych). Dlatego choć ustawa wejdzie w życie już od 1 stycznia 2020 r. to w praktyce najwcześniejszy termin 30 czerwca może być niewystarczający do dopełnienia formalności.