W dniu 12 lutego 2021 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego. Zakłada ona rozszerzenie katalogu dokumentów, które można będzie podpisywać elektronicznie.

 

Na skutek nowelizacji podpisem zaufanym lub podpisem osobistym będzie można podpisać zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok (PIT-28) oraz zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-36). Do tej pory deklaracje autoryzowało się przychodem z zeznania z poprzedniego roku. Zmiana ta związana jest z przygotowywaniem przez urząd skarbowy zeznań w ramach usługi Twój e-PIT dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.

Do katalogu dokumentów, które można przesyłać przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej oraz które mogą być opatrywane podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (dostępnym w ramach e-dowodu) - jeśli są przesyłane przez CEIDG, włączone zostaną informacje o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności (PIT-16Z/PIT-16ZS). Druki te można składać przez CEIDG od 1 stycznia 2020 r., jednakże - na skutek nowelizacji - pojawi się możliwość elektronicznego złożenia.

W chwili obecnej elektroniczna wysyłka PIT-16Z  jest możliwa wyłącznie przez Portal Podatkowy.

Nowelizacja wprowadza również możliwość opatrzenia deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków (PIT-NZ) oraz deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków osiągniętego przez przedsiębiorstwo w spadku (PIT-NZS), podpisem elektronicznym, o którym mowa w § 4 pkt 5 zmienianego rozporządzenia, tj. innym podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań, poprzez sygnowanie ich danymi autoryzacyjnymi (tj. przychodem z deklaracji sprzed dwóch lat).

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 15 lutego 2021 r.