Polski rząd opracował nowe zasady tranzytu płodów rolnych z Ukrainy przez Polskę. Tranzyt takich wyrobów objęty będzie systemem monitorowania SENT oraz - docelowo - obowiązkiem nakładania elektronicznych plomb z GPS.

 

Monitorowanie ma objąć tranzyt takich produktów jak:

  • zboża,
  • jaja,
  • mięso drobiowe,
  • produkty pszczele.

Powyższe oznacza, że po wejściu w życie odpowiednich rozporządzeń przedsiębiorcy dokonujący tranzytu ww. produktów rolnych będą zobowiązani - przed rozpoczęciem transportu na terytorium kraju - bez względu na ilość wyrobów w przesyłce, do zgłoszenia tranzytu w SENT oraz otrzymania numeru referencyjnego. 

To kolejne rozszerzenie pakietu SENT związane z wojną na Ukrainie. Poprzednie obejmowało przywóz towarów należących do pozycji CN 2701 i CN 2704, takich jak węgiel, brykiety, koks i podobne paliwa stałe. Przesyłki tych towarów o masie powyżej 500 kg podlegają zgłoszeniu.

Co istotne, ustawa SENT przewiduje dotkliwe kary pieniężne wobec podmiotów, które nie realizują ciążących na nich obowiązków. Przewoźnik, który nie dokona zgłoszenia w SENT towarów będących przedmiotem tranzytu ryzykuje karę w wysokości 20 000 PLN. 

 

Jak możemy pomóc?

Projektowane zmiany mają wejść w życie w terminie od najbliższego piątku (21.04.2023) od północy. Jest to bardzo krótki termin aby przygotować się do nadchodzących zmian, w szczególności dla podmiotów które nie miały wcześniej styczności z SENT-em. 

Z uwagi na nasze doświadczenie będziemy w stanie:

  • wesprzeć Państwa w rejestracji przedsiębiorstwa w systemie SENT (platformie PUESC);
  • przeprowadzić dla Państwa szkolenie z zakresu funkcjonowania systemu SENT.