Polski rząd opracował nowe zasady tranzytu płodów rolnych z Ukrainy przez Polskę. Tranzyt takich wyrobów objęty będzie systemem monitorowania SENT oraz - docelowo - obowiązkiem nakładania elektronicznych plomb z GPS.
Monitorowanie ma objąć tranzyt takich produktów jak:
- zboża,
- jaja,
- mięso drobiowe,
- produkty pszczele.
Powyższe oznacza, że po wejściu w życie odpowiednich rozporządzeń przedsiębiorcy dokonujący tranzytu ww. produktów rolnych będą zobowiązani - przed rozpoczęciem transportu na terytorium kraju - bez względu na ilość wyrobów w przesyłce, do zgłoszenia tranzytu w SENT oraz otrzymania numeru referencyjnego.
To kolejne rozszerzenie pakietu SENT związane z wojną na Ukrainie. Poprzednie obejmowało przywóz towarów należących do pozycji CN 2701 i CN 2704, takich jak węgiel, brykiety, koks i podobne paliwa stałe. Przesyłki tych towarów o masie powyżej 500 kg podlegają zgłoszeniu.
Co istotne, ustawa SENT przewiduje dotkliwe kary pieniężne wobec podmiotów, które nie realizują ciążących na nich obowiązków. Przewoźnik, który nie dokona zgłoszenia w SENT towarów będących przedmiotem tranzytu ryzykuje karę w wysokości 20 000 PLN.
Jak możemy pomóc?
Projektowane zmiany mają wejść w życie w terminie od najbliższego piątku (21.04.2023) od północy. Jest to bardzo krótki termin aby przygotować się do nadchodzących zmian, w szczególności dla podmiotów które nie miały wcześniej styczności z SENT-em.
Z uwagi na nasze doświadczenie będziemy w stanie:
- wesprzeć Państwa w rejestracji przedsiębiorstwa w systemie SENT (platformie PUESC);
- przeprowadzić dla Państwa szkolenie z zakresu funkcjonowania systemu SENT.