Komisja Europejska przedstawiła projekt regulacji, zgodnie z którym proponuje wprowadzenie nadzwyczajnego instrumentu jednolitego rynku. W praktyce za pomocą tego narzędzia przedsiębiorstwa funkcjonujące na terytorium państw członkowskich UE będą mogły być zmuszone do zwiększenia priorytetu produkcji kluczowych / strategicznych produktów oraz ich magazynowania.
Celem Komisji Europejskiej jest usprawnienie reagowania na nadzwyczajne sytuacje oraz uzupełnienie innych środków dotyczących zarządzania kryzysowego, takich jak Unijny Mechanizm Ochrony Ludności.
Brak dostosowania się do tych regulacji może oznaczać nałożenie kar finansowych na przedsiębiorstwa do nawet 1,5% średniego dziennego obrotu.
Projekt zostanie teraz rozpatrzony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Po przyjęciu rozporządzenia przepisy wejdą w życie dwudziestego dnia po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W zależności od szybkości procesu legislacyjnego, regulacje mogą zacząć obowiązywać dość szybko.
Projekt regulacji upoważnia Komisję do narzucania państwom członkowskim UE kierunków przebudowy łańcuchów dostaw, ale również do zwiększenia dostaw towarów kryzysowych poprzez rozbudowę lub zmianę przeznaczenia istniejących mocy produkcyjnych lub utworzenia nowych oraz wprowadzania na rynek towarów kryzysowych. Dotyczy to towarów i usług o znaczeniu strategicznym, przy czym definicja która została zawarta w rozporządzeniu jest na tyle ogólna, że właściwie może obejmować wszystkie kategorie towarów i usług.
Komisja Europejska dąży do:
- Stworzenia struktury zarządzania kryzysowego dla jednolitego rynku;
- Proponowania nowych działań mających na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla jednolitego rynku;
- Dopuszczenie środków stosowanych w ostateczności w sytuacjach nadzwyczajnych.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani dyskusją na ten temat, zapraszamy do kontaktu.