W dniu 1 lipca 2022 roku federalny urząd podatkowy Stanów Zjednoczonych (IRS) wprowadził nową konwencję podatkową SCET (Superfund Chemical Excise Taxes). SCET obejmuje wyroby chemiczne i chemikalia importowane oraz sprzedawane na terenie Stanów Zjednoczonych.
Powyższe może mieć znaczenie dla krajowych producentów wyrobów chemicznych, którzy pełnią również rolę importera na terenie Stanów Zjednoczonych. Tym samym to oni mogą być zobowiązani do dopełnienia dodatkowych formalności.
Rozdział 4661 SCET wprowadził podatek akcyzowy na chemikalia objęte konwencją przy pierwszej sprzedaży bądź użytku przez producenta i importera. Podatek akcyzowy jest obliczany za tonę amerykańską (907 kg) i obejmuje 42 wyrobów chemicznych takich jak metan, kwas chlorowodorowy lub wodorotlenek sodu.
Ponadto importerzy sprzedający wyroby na terenie Stanów Zjednoczonych, według Rozdziału 4671, podlegają podatkowi akcyzowemu nałożonym na wyroby chemiczne objęte w Rozdziale 4661, które są przeznaczone do produkcji wyrobów akcyzowych. Podatek obejmuje wyroby, które znajdują się na liście wyrobów akcyzowych z Rozdziału 4671 oraz których skład zawiera co najmniej 20% z 42 chemikaliów opisanych w Rozdziale 4661. Podatek obliczany jest za tonę (amerykańską) chemikaliów stosowanych w produkcji wyrobów akcyzowych.
Według konwencji SCET wyrób chemiczny jest “zastosowany” w produkcji jeśli jest on zużyty, jego skład chemiczny ulega zmianie, bądź powoduje reakcję chemiczną.
Importerzy mają obowiązek prowadzić dokumentację podatkową oraz obliczać podatek SCET na podstawie ilości chemikaliów używanych w produkcji wyrobów akcyzowych. Jeśli importer nie przygotuje odpowiednich informacji na temat składu wyrobu akcyzowego, IRS obliczy podatek jako 10% wartości wyrobu w momencie importu na teren USA.
Konwencja SCET weszła w życie od 1 lipca 2022 r. i obejmuje wyroby akcyzowe i chemikalia sprzedane oraz zużyte na terenie Stanów Zjednoczonych, niezależnie od daty importu tych wyrobów.