Trwają prace nad zmianą ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Oprócz nowych obowiązków sprawozdawczych nakładanych na operatorów platform cyfrowych, projekt ustawy nowelizującej przewiduje zmiany w przepisach dotyczących automatycznej wymiany informacji o rachunkach raportowanych (CRS i FATCA).

 

Zmiana w definicji aktywów finansowych

Opublikowany w dniu 24 kwietnia 2023 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (“ustawa nowelizująca”) przewiduje modyfikację definicji “aktywów finansowych” zawartej w słowniku ustawy CRS poprzez wprowadzenie otwartego katalogu takich aktywów. 

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, zmiana ta ma na celu dostosowanie polskich ram prawnych do standardu CRS i przepisów dyrektywy 2011/16/UE. Termin “aktywa finansowe”, chociaż nie odnosi się do wszelkiego rodzaju aktywów, powinien obejmować wszelkie aktywa, które mogą znajdować się na rachunku prowadzonym przez instytucję finansową (z wyjątkiem niedłużnego, bezpośredniego udziału w nieruchomości). W ocenie projektodawcy, automatycznej wymianie informacji powinny podlegać zarówno nazwane aktywa finansowe jak i nowe produkty pojawiające się na rynkach finansowych.

Podkreślenia wymaga, że definicja “aktywów finansowych” jest kluczowym elementem innych pojęć, do których odnoszą się przepisy CRS, w szczególności definicji: 

  • “podmiotu inwestującego” i “instytucji powierniczej” (tj. podmiotów objętych obowiązkami na gruncie przepisów CRS); oraz
  • “rachunku finansowego”.

Projektowane zmiany mogą zatem skutkować zwiększeniem liczby podmiotów obowiązanych na gruncie przepisów CRS oraz rozszerzeniem katalogu produktów finansowych, które podlegać będą raportowaniu.

 

Wprowadzenie klauzuli antyabuzywnej

Projekt przewiduje również wprowadzenie tzw. małej klauzuli antyabuzywnej, która ma na celu uniemożliwienie obchodzenia procedur należytej staranności i sprawozdawczości na gruncie przepisów CRS. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy nowelizującej, obowiązujące od 2019 r. przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych ułatwiają identyfikację takich praktyk, niemniej potrzebne są dodatkowe przepisy, które pozwolą na ich zapobieganie.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, w przypadku zawarcia porozumienia:

  • sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy CRS,  
  • którego głównym celem lub jednym z głównych celów jest uniknięcie obowiązków stosowania procedur należytej staranności lub procedur sprawozdawczych wynikających z ustawy CRS,
  • w odniesieniu do którego sposób działania był sztuczny,

uznaje się na potrzeby obowiązków wynikających z ustawy CRS, że takie porozumienie nie zostało zawarte.

Powyższa zmiana będzie zaimplementowana również w przepisach FATCA.

 

Kiedy przepisy wejdą w życie?

24 kwietnia 2023 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich.

Planowany termin wejścia w życie przepisów to 1 września 2023 r.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących omawianych regulacji zachęcamy do kontaktu.