Na stronie Ministerstwa Finansów w dniu 20 czerwca 2023 opublikowany został długo oczekiwany projekt objaśnień w zakresie przepisów o podatku od przerzuconych dochodów: Konsultacje podatkowe w sprawie projektu objaśnień podatkowych w zakresie podatku od przerzuconych dochodów.
Przepisy te obowiązują od 1 stycznia 2022 r. i uległy modyfikacji w 2023 r., o czym pisaliśmy we wcześniejszym artykule.
Jednocześnie Ministerstwo informuje o rozpoczęciu konsultacji w zakresie projektu. Konsultacje potrwają do 10 lipca 2023 r. - w tym terminie zainteresowani mają zgłaszać propozycje, uwagi i opinie.
Zakres projektu
Sam projekt objaśnień dotyczy przede wszystkim stanu prawnego obowiązującego od 1 stycznia 2023 r., choć w projekcie znalazł się aneks uzupełniający kwestię interpretacji przepisów obowiązujących już od 2022 r.
Poza ogólnym przedstawieniem konstrukcji podatku od przerzuconych dochodów, w objaśnieniach zostały szerzej omówione kwestie szczegółowe:
(i) w zakresie podstawy opodatkowania,
(ii) przesłanek (warunków) opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów po stronie podmiotów zagranicznych i co szczególnie istotne dla polskich podatników,
(iii) przykładowe sposoby dokumentowania braku spełniania poszczególnych warunków.
Z uwagi na zbliżający się wydłużony termin składania deklaracji CIT za rok 2022, szczególnie istotne dla polskich podatników są wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów o przerzuconych dochodach obowiązujących do końca 2022 r. Obejmują one wskazanie m.in.że:
- Opodatkowaniu podatkiem od przerzuconych dochodów podlegają tylko te koszty, które wynikają z płatności transgranicznych, które dokonywane są na rzecz polskich nierezydentów,
- Podatkiem od przerzuconych dochodów nie są objęte koszty trwale wyłączone z kosztów uzyskania przychodu,
- Warunkiem opodatkowania jest aby zagraniczny podmiot powiązany uzyskiwał płatności pasywne od powiązanych z nim polskich spółek lub położonych na terytorium Polski zagranicznych zakładów i aby płatności te stanowiły co najmniej 50% jego przychodów,
- Hipotetyczny dochód na potrzeby warunku niskiego opodatkowania powinien zostać obliczony na podstawie przepisów ustawy o CIT.