Od 1 stycznia 2021 r. Brytyjczyków przyjeżdżających do Polski obowiązują takie same przepisy dotyczące legalizacji pracy i pobytu, jak obywateli państw trzecich. Oznacza to, że w celu wykonywania pracy konieczne jest uzyskanie zezwolenia na pracę, a w celu pobytu dłuższego niż 90 dni w okresie 180 dni, uzyskanie odpowiedniej wizy lub zezwolenia na pobyt.
Wyjątki od reguły
Jednocześnie w dniu 1 stycznia 2021 r., weszła w życie nowelizacja ustawy o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin oraz niektórych innych ustaw, która określa nowe zasady pobytu dla obywateli Wielkiej Brytanii oraz członków ich rodzin przebywających w Polsce przed tą datą.
Beneficjenci Umowy Wystąpienia
Osoby, które korzystały z prawa pobytu w Polsce przed zakończeniem okresu przejściowego oraz zamierzają nadal mieszkać w Polsce, na mocy umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (dalej: Umowa Wystąpienia) zachowają dotychczasowe prawa i przywileje, jeśli do dnia 31 grudnia 2021 r. złożą we właściwym miejscowo urzędzie wojewódzkim wniosek o wydanie nowych dokumentów pobytowych.
Prawo pobytu na terytorium RP zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą zachować m.in.:
- pracownicy (z wyłączeniem osób delegowanych) lub osoby pracujące na własny rachunek;
- osoby posiadające wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków rodziny;
- studenci oraz osoby odbywające szkolenia zawodowe;
- małżonkowie obywateli RP.
- Pracownicy przygraniczni
Na mocy obecnych przepisów, obywatele Wielkiej Brytanii, którzy wykonywali do 31 grudnia 2020 r. i nadal zamierzają wykonywać pracę w charakterze pracownika przygranicznego na dotychczasowych warunkach, przy założeniu, że nie zamieszkują w Polsce na stałe, również będą mogli skorzystać z praw, jakie gwarantuje im Umowa Wystąpienia. W celu zabezpieczenia tych praw (tj. możliwości kontynuowania pracy w Polsce w tym schemacie bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę oraz wizy do Polski), wymagana będzie rejestracja pobytu dokonana nie później, niż do 31 grudnia 2021 r. Istotne jest, aby taki pracownik zachował ciągłość wykonywania pracy przed upływem okresu przejściowego, jak i po jego zakończeniu.
Zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu wydane przez polskie władze uprawnia jedynie do bezwizowego wjazdu, pobytu i pracy w charakterze pracownika przygranicznego na terytorium RP. Nie uprawnia ono do podróżowania do innych krajów strefy Schengen.
Podróże służbowe
Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (dalej: Umowa) wprowadza ułatwienia w zakresie odbywania podróży służbowych do 90 dni w okresie 180 dni i wykonywania czynności ściśle określonych w niniejszej Umowie. Są to m.in. czynności polegające na udziale w spotkaniach, konsultacjach, badaniach marketingowych i sprzedażowych. Umowa wskazuje na warunki, które należy spełnić, aby móc skorzystać z wprowadzonych ułatwień.
Pracownicy delegowani
Pracownicy delegowani w ramach swobody świadczenia usług wewnątrz Unii, nie zostali objęci Umową Wystąpienia, a co za tym idzie nie uzyskali na jej podstawie żadnych uprawnień po okresie przejściowym. Zasady ich dalszego pobytu i wykonywania pracy w Polsce zostały uregulowane w przepisach krajowych tj. ustawie o cudzoziemcach.
Osoby, które do dnia 31 grudnia 2020 r. wykonywały pracę jako pracownicy delegowani i kontynuują ją po 1 stycznia 2021 r., są zwolnione z konieczności posiadania zezwolenia na pracę przez cały okres jej wykonywania, a ich pobyt jest uznawany za legalny do dnia 31 grudnia 2021 r. Osoby delegowane będące w takiej sytuacji mają prawo zwrócić się do wojewody z wnioskiem o udzielenie im specjalnego zezwolenia na pobyt czasowy, które może zostać im udzielone na 5 lat. Takie zezwolenie będzie uprawniało do pobytu i wykonywania pracy bez zezwolenia.
Jakie kroki należy podjąć
- Dokładna analiza sytuacji pod kątem możliwych ułatwień, w tym zakresu czynności osób odbywających podróże służbowe.
- Wystąpienie o wydanie adekwatnych dokumentów pobytowych w przypadku beneficjentów Umowy Wystąpienia czy delegowanych pracowników - nie później niż do 31 grudnia 2021.
- W przypadku osób, które zamierzają przyjechać do Polski - zaplanowanie odpowiedniej ścieżki imigracyjnej i uzyskanie adekwatnych zezwoleń na pracę i pobyt.