16 lipca 2019 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe ws. nowej ulgi podatkowej obowiązującej od 1 stycznia 2019 r., tzw. Innovation Box (IP Box).
Czym jest Innovation Box
Innovation Box polega na możliwości obniżenia poziomu opodatkowania dochodu uzyskiwanego z praw własności intelektualnej do 5%, przy czym wysokość ww. dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym może podlegać każdorazowo obniżeniu.
Podstawą do takiej corocznej korekty dochodów jest relacja skumulowanych kosztów poniesionych na wytworzenie danego prawa własności intelektualnej w ramach samodzielnie prowadzonych prac B+R oraz kosztów podwykonawstwa.
Wszystkim podatnikom korzystającym z Innovation Box przysługuje prawo do korzystania z tej preferencji podatkowej do czasu wygaśnięcia danego prawa, czyli np. w przypadku patentu na wynalazek przez 20 lat.
Wyjaśnienie metody kalkulacji dochodu
Objaśnienia zawierają m.in. wyjaśnienie sposobu kalkulacji dochodu podlegającego IP Box wraz z konkretnymi przykładami praktycznego podejścia do niej, w tym w przypadku prowadzenia działalności objętej zwolnieniem strefowym czy uzyskiwania dochodu z licencji na oprogramowanie komputerowe.
W dokumencie przedstawiona została również propozycja kalkulacji współczynnika korekcyjnego, m.in. w przypadku korzystania z dotacji.
Warunki skorzystania z obniżonej stawki podatku
Warunkiem do skorzystania z preferencji ma być prowadzenie własnej działalności B+R związanej z rozwojem, wytworzeniem lub ulepszaniem składnika własności intelektualnej, którą podatnik będzie w stanie udowodnić przy pomocy posiadanej dokumentacji. Objaśnienia zawierają w tym zakresie szereg wytycznych ewidencyjnych, jak np. posiadanie wykazu uczestniczących w nim osób. W tym zakresie podatnik zobowiązany byłby również wskazać jaką część wynagrodzenia danego pracownika dotyczy prac związanych z wytwarzaniem IP.
Warunkiem skorzystania z preferencyjnej stawki podatku będzie ponadto wyodrębnienie dochodu jej podlegającego w księgach rachunkowych.
Status objaśnień
Zgodnie z założeniami Ministerstwo rozpocznie teraz prace w grupach roboczych w ramach Forum Cen Transferowych ws. przykładów kalkulacji dochodu kwalifikowanego z prawa inkorporowanego w produkcie/usłudze i planuje aktualizację objaśnień jesienią 2019 r.