Ta strona korzysta z plików cookies. Zasady ich przechowywania są dostępne w Polityce prywatności

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia, zgodnie z którym darowizny określonych towarów, przeznaczonych na cele związane z walką z chorobą zakaźną wywołaną wirusem SARS CoV-2, dokonane na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych będą podlegać 0% stawce VAT.

 

Zakres regulacji

W związku z koniecznością podjęcia działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych, podjęto prace legislacyjne mające na celu minimalizację zagrożenia dla zdrowia publicznego.

W efekcie, procedowany jest projekt rozporządzenia, zgodnie z którym 0% stawką VAT mają zostać objęte darowizny towarów takich jak:

  • wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych;
  • szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna, produkty lecznicze oraz substancje czynne
    w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne;
  • produkty biobójcze – wyłącznie środki dezynfekujące, specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy i wykrywania czynników patogennych w wodzie, powietrzu i glebie;
  • środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki
    i rękawice.

Warunkiem dla zastosowania 0% stawki VAT jest dokonanie dostawy ww. towarów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych lub Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych – na realizację zadań statutowych tych podmiotów.

By zastosować 0% stawkę VAT, konieczne jest również zawarcie pisemnej umowy darowizny z ww. podmiotami, z której wynika, że towary będą wykorzystywane do celów i zadań związanych ze zwalczaniem zagrożenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS CoV-2.

Rozporządzenie ma mieć zastosowanie także do dostaw dokonanych przed jego wejściem w życie, od dnia 1 lutego 2020 r. – w takim przypadku umowa darowizny może być zastąpiona pisemnym potwierdzeniem dokonania dostawy określonych towarów.

Rozporządzenie ma obowiązywać czasowo, tj. do 31 sierpnia 2020 r.