Ta strona korzysta z plików cookies. Zasady ich przechowywania są dostępne w Polityce prywatności

18 marca 2020 r. odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, w ramach którego omówiony został pakiet antykryzysowy, który ostatecznie został nazwany Tarczą Antykryzysową. Pakiet pomocowy przygotowany przez Rząd ma wspomóc polskich przedsiębiorców zmagających się z efektami epidemii koronawirusa w Polsce.

Część szczegółów projektu jest już znana, ale całość poznamy w ciągu kilku dni. Na ten moment nie jest jednak jasne, czy zostaną wprowadzone przepisy dotyczące kwestii przedłużenia terminów na składanie poszczególnych deklaracji / informacji podatkowych.

 

Nadchodzące terminy podatkowe

Tymczasem, w najbliższym czasie przedsiębiorcy powinni wywiązać się m.in. z następujących obowiązków:

  • do 20 marca 2020 r.- wpłata zaliczki na CIT/PIT;
  • do 25 marca 2020 r. - wpłata VAT oraz złożenie deklaracji VAT-7 oraz JPK_VAT;
  • do 31 marca 2020 r. - złożenie deklaracji CIT-8.

Nie jest wykluczone, że zaproponowane rozwiązania obejmą także przesunięcie ww. terminów. Niemniej, na dzień dzisiejszy nie jest wiadome, kiedy takie rozwiązania miałyby zacząć obowiązywać (i czy w ogóle zostaną wprowadzone). 

 

Co to dla mnie oznacza?

Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji, realizacja przez Państwa obowiązków podatkowych we wskazanych wyżej terminach może być znacznie utrudniona. Dlatego też, warto rozważyć podjęcie samodzielnych działań  nakierowanych na  odroczenie niektórych  terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w oparciu o obowiązujące już przepisy.

Jeśli widzieliby Państwo ryzyko niedotrzymania ww. terminów, jesteśmy do dyspozycji, aby wesprzeć Państwa w złożeniu stosownego wniosku.