Prezydent podpisał ustawę zmieniającą zasady funkcjonowania wykazu podatników VAT (tzw. „białej listy podatników VAT”). Zmiany stanowią doprecyzowanie istniejących przepisów, a także wprowadzają pewne nowe ułatwienia dla podatników. Ustawa nowelizująca wejdzie w życie 1 lipca 2020 r.

 

Zawiadomienie o nieprawidłowej płatności

Ustawa nowelizująca przewiduje wydłużenie czasu na złożenie zawiadomienia o dokonaniu płatności w nieprawidłowy sposób - z 3 na 7 dni od dnia zlecenia przelewu.

Dodatkowo zmianie ulegnie przepis dotyczący właściwości naczelnika urzędu skarbowego, do którego składane jest zawiadomienie –  takie zawiadomienie ma być składane na rzecz organu właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty należności.

Najkorzystniejszą zmianą wydaje się jednak wprowadzenie przepisu, który wyłącza konieczność składania zawiadomienia każdorazowo po zidentyfikowaniu błędu –wystarczające ma być złożenie jednorazowego zawiadomienia dla płatności na dany rachunek. Oznaczałoby to, że jeśli po złożeniu takiego zawiadomienia zostałyby dokonane kolejne płatności na błędny rachunek (niezgłoszony na „białej liście”), nie będzie potrzeby składania dodatkowych zawiadomień.

Wyłączenia dla wybranych rachunków

Zgodnie z treścią ustawy nowelizującej, sankcje przewidziane w przypadku dokonywania płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników nie znajdą zastosowania  w przypadku dokonania przelewów na:

  • tzw. rachunki cesyjne (służące do dokonywania rozliczeń z tytułu nabywanych przez bank lub SKOK wierzytelności pieniężnych); lub
  • rachunki wykorzystywane w zakresie prowadzonej przez bank lub SKOK działalności faktoringowej; lub
  • rachunki prowadzone przez bank lub SKOK w ramach gospodarki własnej

Wyłączenia te będą jednak miały zastosowanie tylko wówczas, gdy podatnik uzyska informację od banku, SKOKu lub wystawcy faktury o tym, że rachunek wskazany do zapłaty jest jednym z rachunków, o których mowa powyżej.

Transakcje międzynarodowe

Nowe przepisy wprowadzają również doprecyzowanie dotyczące płatności wynikających
z transakcji międzynarodowych. Zgodnie z ustawą, z konieczności weryfikacji wyłączone zostaną płatności wynikające z transakcji wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, importu (zarówno importu towarów jak i usług) oraz dostaw towarów rozliczanych przez nabywcę.

Mechanizm podzielonej płatności

Szczególnie korzystnym dla podatników rozwiązaniem może być również przewidziane
w ustawie nowelizującej wyłączenie sankcji w przypadku uregulowania zapłaty
z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Co to oznacza?

Ustawa nowelizująca w pewnej mierze stanowi ujęcie w przepisach stanowiska zajętego już przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych. Niemniej, z perspektywy pewności prawa, takie doprecyzowanie powstałych wątpliwości wprost w ustawie będzie korzystniejsze dla podatników, niż odwoływanie się do objaśnień podatkowych, stanowiących odrębny dokument.

W świetle istniejących sankcji za brak zgodności z nowymi wymogami, na korzyść należy odnotować wdrożenie nowych rozwiązań umożliwiających zwolnienie z sankcji, czy rozwiązań ułatwiających składanie zawiadomień o błędnej płatności.