Organ wydający:
Trybunał Konstytucyjny
Data:
2024-10-17
Sygnatura:
P 3/23
W dniu 17 października 2024 r. Trybunał Konstytucyjny wydał istotny i rewolucyjny wyrok (sygn. sprawy P 3/23) poruszający kwestię konstytucyjności przepisów prawa, na podstawie których Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydaje decyzje o nałożeniu sztywnej kary 10 000 zł za niezłożenie w terminie sprawozdania określonego w art. 43d Prawa energetycznego (sprawozdanie podmiotu przywożącego).

 

Trybunał Konstytucyjny uznał, że regulacje nakazujące nałożenie kary pieniężnej w sztywnej wysokości w zakresie, w jakim uniemożliwia sądowi powszechnemu miarkowanie kary pieniężnej za złożenie po terminie sprawozdania, o którym mowa w art. 43d ust. 1 Prawa energetycznego są niezgodne z Konstytucją (art. 56 ust. 2h pkt 4 w związku z art. 56 ust. 1 pkt 12b ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawa energetycznego jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 10 ust. 1 i 2 oraz art. 175 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej). 

Podkreślenia wymaga, że wyrok ten może mieć ogromny wpływ na toczące się już postępowania sądowe oraz stanowisko sądów przy wydawaniu wyroków oraz na przyszłe postępowania przed Prezesem URE. 

Dodatkowo, wyrok będzie również oddziaływał na zakończone postępowania sądowe, gdyż orzeczenie o niezgodności z konstytucją przepisów Prawa energetycznego, na podstawie których nałożona została kara na przedsiębiorców, może prowadzić do wznowienia prawomocnie zakończonych postępowań i daje szansę na ponowne rozpatrzenie sprawy w świetle obowiązującego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

Zapraszamy do kontaktu.

***

Link: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego