Skoro spółka opodatkowuje usługi turystyczne na zasadach ogólnych, a wydatki na usługi gastronomiczne są ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to nie ma podstaw do odmowy odliczenia podatku naliczonego od takich usług.
wyrok WSA w Warszawie z 13 listopada 2018 r., III SA/Wa 360/18.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym wskazał, że świadczone usługi krótkotrwałego zakwaterowania należy uznać za usługi hotelowe, a te z kolei stanowią niewątpliwie usługi turystyczne.
Skoro spółka opodatkowuje usługi turystyczne na zasadach ogólnych, a wydatki na usługi gastronomiczne są ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to nie ma podstaw do odmowy odliczenia podatku naliczonego od takich usług.
Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 13 listopada 2018 r., III SA/Wa 360/18.
Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na krótkotrwałym wynajmowaniu apartamentów na rzecz klientów, którzy uprzednio rezerwują swój pobyt, bezpośrednio poprzez internet bądź za pośrednictwem agentów lub biur podróży. Działalność spółki podlega opodatkowaniu stawką 8% podatku VAT, jako wymieniona w załączniku nr 3, poz. 163, z oznaczeniem symbolem „55” PKWIU i określeniem: „Usługi związane z zakwaterowaniem”. Spółka, niezależnie od zakwaterowania w apartamentach, oferuje klientom także usługi gastronomiczne (np. śniadania). W praktyce wygląda to tak, że gość otrzymawszy od pracownika w recepcji voucher na śniadanie udaje się do punktu gastronomicznego, a następnie uiszcza na rzecz spółki zapłatę za posiłek na podstawie wystawionej faktury VAT z 8% stawką podatku. Spółka nabywa opisane usługi gastronomiczne od podmiotu zewnętrznego. Sprzedawca usługi, prowadzący lokal gastronomiczny w cyklach tygodniowych, wystawia na rzecz spółki fakturę za świadczone usługi gastronomiczne ze stawką VAT 8%.
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy przysługuje jej prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabyte usługi gastronomiczne.
W ocenie spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur dokumentujących nabycie usług gastronomicznych. Prowadzona przez spółkę działalność polegająca na krótkotrwałym wynajmowaniu apartamentów na rzecz klientów, wpisuje się bowiem w świadczenie usług, które można uznać za usługi turystyczne.
Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Organ powołał się na wyrok TSUE z 22 października 1998 r. w sprawie C-308/96 (The Howden Court Hotel) i wskazał, że wyrok ten przemawia za tym, że podmiot prowadzący hotel nie może niejako „z urzędu” uznawać, że świadczy usługi turystyczne, jeżeli oferuje wyłącznie usługę hotelową, a nie usługę kompleksową, której jednym z elementów jest nocleg. Organ stwierdził, że podstawową działalnością wykonywaną przez spółkę są jedynie usługi związane z zakwaterowaniem, bowiem z opisu sprawy nie wynika, aby spółka oferowała klientom sprzedaż dodatkowych usług w formie atrakcji turystycznych. Innymi słowy, spółka nie świadczy usług turystyki, w ramach których nabywane są przedmiotowe usługi gastronomiczne. Zatem w niniejszej sprawie po stronie nabywcy usług mamy do czynienia z gościem hotelowym, a nie z turystą, gdyż spółka nie świadczy na rzecz nabywcy (klienta) kompleksowego świadczenia stanowiącego usługę turystyczną w rozumieniu ustawy o VAT. W konsekwencji, spółce nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dotyczących nabycia usług gastronomicznych.
do tego powinien być link
WSA w Warszawie był jednak odmiennego zdania. W ustnym uzasadnieniu wskazał, że świadczone usługi krótkotrwałego zakwaterowania należy uznać za usługi hotelowe, a te z kolei stanowią niewątpliwie usługi turystyczne. Wynika to z tego, że usługa turystyczna, aby ją za taką uznać, nie musi stanowić usługi kompleksowej, co znajduje potwierdzenie zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, zwłaszcza gdy mówimy o tzw. usługach własnych. Sąd zauważył, że zasadniczo zgodnie z art. 119 ustawy o VAT, opodatkowanie usług turystycznych następuje poprzez opodatkowanie marży. Nie oznacza to jednak, że usługi te nie mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych i tego właśnie wydaje się nie dostrzegać organ interpretacyjny. Ponadto, sąd podkreślił, że nawet gdyby te usługi, które są świadczone przez spółkę, nie zostały zaliczone do usług turystycznych, to z uwagi na to, że są to usługi ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, odmowa odliczenia podatku naliczonego w takiej sytuacji, prowadziłaby do naruszenia zasady neutralności podatkowej.
Sąd w pełni podzielił przy tym stanowisko NSA wyrażone w wyroku z 25 kwietnia 2017 r., I FSK 1637/15. (Powoływaliśmy się na ten wyrok m.in. tutaj)