Organ wydający:
WSA Warszawa
Data:
2018-12-18
Sygnatura:
II FSK 1275/18

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o wydanie interpretacji w przedmiocie opodatkowania farm fotowoltaicznych RET. Wnioskodawca we wniosku wskazał, że eksploatuje farmę fotowoltaiczną, na którą składają się panele (ogniwa) fotowoltaiczne posadowione na tzw. stołach konstrukcyjnych. Panele są połączone siecią kabli poprowadzonych pod powierzchnią gruntu. Dodatkowymi elementami farmy są przetwornice i transformatory, które nie są połączone w sposób stały z gruntem. Stoły konstrukcyjne, na których montowane są panele (ogniwa fotowoltaiczne) mocowane są do słupów wbijanych do ziemi. Same panele nie są połączone trwale z gruntem, są elementami wymiennymi (nie są połączone na stałe ze stołem konstrukcyjnym i słupami wbijanymi w ziemię).

Organ podatkowy wydając interpretację - nie zgadzając się z wnioskodawcą - uznał, że panele fotowoltaiczne należy traktować jako element sieci elektroenergetycznej, do której po zakończeniu inwestycji będą podłączone. Łącznie z pozostałymi elementami będą stanowiły całość techniczno- użytkową. Budowlą na potrzeby opodatkowania RET będzie sieć techniczna składająca się z różnych elementów, w tym również z paneli fotowoltaicznych wraz z systemem ich mocowania do gruntu.

Wnioskodawca zaskarżył otrzymaną interpretację do WSA w Szczecinie. Sąd jednak oddalił skargę uznając za prawidłowe stanowisko organu podatkowego przedstawione w zaskarżonej interpretacji.

Finalnie sprawa trafiła do NSA, który podkreślił, iż za budowlę dla potrzeb RET należy uznać tylko taki obiekt budowlany, który został jednoznacznie wskazany jako taki w definicji budowli bądź w innych przepisach ustawy – Prawo budowlane. Ustawodawca zaś jako budowle wskazuje części budowlane urządzeń technicznych. Budowla musi przy tym stanowić całość techniczno-użytkową, którą należy rozumieć jako połączenie poszczególnych elementów w taki sposób, aby zgodnie z wymogami techniki nadawały się one do określonego użytku. NSA zauważa, iż nie można wykluczyć, że każdy z tych elementów może być samodzielnym obiektem, choć nie zawsze samodzielnie wykorzystywany będzie mógł służyć określonemu celowi. Zdaniem NSA, w przypadku farm fotowoltaicznych, ogniwa fotowoltaiczne wraz ze stołami konstrukcyjnymi oraz innymi elementami farmy tworzą całość użytkową, ale nie tworzą całości technicznej, gdyż są wykonane według różnych technik. W swoim rozstrzygnięciu NSA finalnie podkreślił, że budowa paneli fotowoltaicznych, które są elementami krzemowych płyt półprzewodnikowych zamocowanymi do gruntu za pomocą specjalnego systemu kotew, palowania, czy płyt betonowych, oraz funkcja jaką spełniają - zamiana energii słonecznej na elektryczną sprawia, że za budowle podlegające opodatkowaniu RET należy uznać jedynie ich części budowlane.

Wyrok NSA powinien być pozytywnie odczytywany przez podmioty zainteresowane w inwestowanie w odnawialne źródła energii elektrycznej. Pomimo tego, że został on wydany w indywidualnej sprawie, stanowi on wskazówkę jak opodatkowywać RET główny element farm fotowoltaicznych, czyli ogniwa fotowoltaiczne, a zarazem dodatkowy argument w przypadku ewentualnego sporu z organem podatkowym w przedmiotowej kwestii.

Komentowane orzeczenie jest prawomocne.