Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2021-01-13
Sygnatura:
0111-KDIB1-1.4010.466.2020.2.AW
Uregulowanie przez ubezpieczyciela należności wynikającej z danej transakcji nie powoduje obowiązku wykazania otrzymanego z tego tytułu odszkodowania jako przychodu w rozumieniu ustawy o CIT, jeżeli kwota należności została zaliczona do przychodów należnych w momencie wystawienia faktury.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 13 stycznia 2021 r.

Sprawa dotyczyła spółki, która w celu zmniejszenia ryzyka związanego z brakiem zapłaty należności z tytułu dostaw realizowanych w okresie umowy, zawarła z ubezpieczycielem umowę chroniącą ją w takich sytuacjach. Dodatkowo, strony zawarły umowę powierniczego przelewu wierzytelności, zgodnie z którą w momencie wypłaty odszkodowania ubezpieczyciel wstąpił w prawa spółki w stosunku do dłużników, do wysokości wypłaconego odszkodowania. Ponadto, ubezpieczyciel przeniósł na rzecz spółki wierzytelności w celu ich dochodzenia we własnym imieniu, a na jego rachunek.

W 2020 r. spółka sprzedała norweskiemu kontrahentowi własne wyroby i z tego tytułu wystawiła mu fakturę, która została ujęta jako przychód podatkowy. W związku z tym, że kontrahent nie uregulował należności, spółka zgłosiła się do ubezpieczyciela zgodnie z postanowieniami zawartej z nim wcześniej umowy oraz - zgodnie z umową powierniczego przelewu wierzytelności - dokonała przelewu wierzytelności wynikającego z faktury.

Ubezpieczyciel wypłacił spółce 90% kwoty netto wynikającej z wystawionej i nieopłaconej faktury, a nieuregulowana należność w żaden sposób nie została przez spółkę zaliczona do kosztów podatkowych.

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy uzyskane od ubezpieczyciela odszkodowanie stanowi przychód podatkowy spółki.

Zdaniem spółki, otrzymane odszkodowanie stanowi zapłatę za fakturę, z której to faktury wierzytelność została przelana na ubezpieczyciela, a sam ubezpieczyciel w momencie spłaty wstąpił w prawa zaspokojonego wierzyciela w stosunku do kwoty wypłaconego odszkodowania. 

Ustawa o CIT nie wskazuje, kto ma dokonać spłaty zobowiązania, w szczególności, że należny z tego tytułu przychód nie powstał w momencie zapłaty, lecz w dniu wydania towaru i nie później niż w dniu wystawienia faktury, co zostało przez spółkę uczynione.

Spółka wskazała, że wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela w celu zaspokojenia wierzytelności powinna być potraktowana jako zapłata należności wynikającej z faktury - nie stanowi ona więc przychodu w rozumieniu ustawy o CIT.

Organ uznał w całości stanowisko spółki za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska spółki.